Fundacja Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy WPiA UW
oraz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy zapraszają na konferencję:
Gotowi do dialogu obywatelskiego? Zarządzanie konfliktami w partycypacji lokalnej.
Konferencja odbędzie się 12 kwietnia 2016 r. (wtorek) w godzinach 10:00-16:00 w Warszawie przy ul. Brackiej 25, III p. (Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych).
Konferencja jest elementem projektu pt. „Wspomaganie dialogu obywatelskiego w warunkach konfliktu lokalnego”, który realizujemy w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, a finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).
Udział w konferencji jest nieodpłatny. O uczestnictwie w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Idea konferencji
Ambitne samorządy rozwijają partycypację obywatelską. Władze lokalne coraz częściej szukają możliwości włączenia mieszkańców w procesy decyzyjne. Z kolei mieszkańcy, przedsiębiorcy i organizacje społeczne coraz śmielej korzystają z okazji, by zgłaszać urzędnikom i politykom lokalnym swoje potrzeby i pomysły. Dobra wola czasem jednak nie wystarcza: nieprzygotowany lub źle prowadzony dialog obywatelski może zmienić się w niszczycielski spór. Stąd tytułowe pytanie naszej konferencji: o gotowość samorządów do zarządzania konfliktami w partycypacji.
Powyższe pytanie zadaliśmy sobie 2 lata temu, rozpoczynając projekt „Wspomaganie dialogu obywatelskiego w warunkach konfliktu lokalnego”. W jego trakcie sprawdzaliśmy możliwość wykorzystania idei i narzędzi zarządzania konfliktami. Pracowaliśmy w trzech dzielnicach Warszawy (Mokotów, Ursynów i Wawer): prowadziliśmy warsztaty i szkolenia, opracowaliśmy pogłębioną diagnozę potencjału urzędów w zakresie radzenia sobie z konfliktami oraz zrealizowaliśmy pilotaż, w którym rozmaitymi działaniami wspieraliśmy dialog w 8 obszarach problemowych, zgłoszonych jako istotne przez same dzielnice.
Na tej podstawie powstał model wspierania dialogu obywatelskiego i zarządzania konfliktami wokół partycypacji. Chcemy przedstawić go uczestnikom konferencji – praktykom i ekspertom w zakresie partycypacji na poziomie lokalnym. Zależy nam na Państwa opiniach: zamierzamy oprzeć się na nich w pracy nad ostateczną wersją Modelu. Jesteśmy ciekawi, czy nasze pomysły i doświadczenia mogą być użyteczne w innych samorządach.
Ramowy program konferencji 12 kwietnia 2016 r.
wsparcia w zakresie zarządzania konfliktami wokół partycypacji.
projektu).
konfliktami).