JAKIE POLE MOKOTOWSKIE? PIERWSZE W WARSZAWIE WARSZTATY CHARRETTE

Od 14 do 20 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Narodowej odbędą się pierwsze w Warszawie warsztaty "charrette" dotyczące przyszłości Pola Mokotowskiego. Zapraszamy – przyjdź i opowiedz, jak wyobrażasz sobie Pole Mokotowskie swoich marzeń.

Warszaty charette są organizowane przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, renomowaną pracownię urbanistyczną MAU oraz firmę Mediatorzy.pl. Jest to trzeci etap procesu konsultacji społecznych – partycypacyjnego opracowania koncepcji zagospodarowania i użytkowania Pola Mokotowskiego.

Warsztaty charrette już się zakończyły, trwały od 14 do 20 kwietnia 2016 r.

RAPORT "Master Plan Pole Mokotowskie – Koncepcja Rozwoju"

Pole Mokotowskie to park o zróżnicowanym charakterze i miejsce bardzo różnorodnych aktywności mieszkańców. Jak powinien wyglądać? Jak najlepiej połączyć na Polu wiele rozmaitych funkcji z największą korzyścią dla jego użytkowników? Celem warsztatów jest uwzględnienie postulatów zgłaszanych i zdiagnozowanych na wcześniejszych etapach i zarekomendowanie rozwiązań organizacyjnych, projektowych lub regulaminowych odpowiadających na potrzeby użytkowników Pola. Wspólnie z mieszkańcami oraz użytkownikami Pola Mokotowskiego zostanie wypracowana całościowa, spójna wizja parku i jasna strategia postępowania przy wprowadzaniu szczegółowych usprawnień w parku.  Warsztaty przeprowadzone będą w nowatorskiej formie "charrette".

Warsztaty "charrette" są narzędziem planistycznym i projektowym. Termin "charrette" został przejęty z tradycji francuskich Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod koniec XIX w. określał małe wózki używane przez asystentów do zbierania rysunków na egzaminach. Profesjonalne warsztaty "charrette" pojawiły się w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. i zmieniły podejście planistyczne w tym kraju. Obecnie są również stosowane w Europie. Znajdują zastosowanie przy rewitalizacji terenów poprzemysłowych, przestrzeni publicznych i tkanki historycznej śródmieść, zagospodarowaniu arterii komunikacyjnych, planowaniu nowych dzielnic i poprawie funkcjonowania istniejących wsi, dzielnic, miast lub nawet regionów. Dzisiejsze warsztaty "charrette" cechuje interaktywność, rzeczowość rozwiązań oraz syntetyczność opracowania, oparte na realnych możliwościach wdrażania projektu. Więcej o tym, czym jest warsztat "charrette" tutaj.

Tematami przewodnimi warsztatów w Bibliotece Narodowej będą:

(1)  Zieleń na Polu (piątek 17:30) – Pole jako ekosystem przyrodniczy, bioróżnorodność w parku

(2)  Komunikacja (piątek 19:00) – projektowanie przestrzeni, z których wygodnie korzystać będą piesi, rowerzyści, rolkarze i inni użytkownicy

(3)  Funkcje na Polu (sobota 10:00) – planowanie rozmieszczenia i sposobu realizacji funkcji rekreacyjnej i kulturalnej dla użytkowników o różnych potrzebach i rożnych grup wiekowych, animacje społeczno-kulturalne na Polu, kawiarnia/gastronomia, mała architektura

(4)  Pies na Polu (sobota 12:00) – jak odpowiedzieć na potrzeby właścicieli psów i innych użytkowników parku

(5)  Wydarzenia i imprezy na Polu (sobota 14:00) – wytyczne i zasady dotyczące organizacji imprez na Polu

Warsztaty będą obejmowały:

• spacer na Polu [OPIS TRAS
    14 kwietnia (czwartek), godz.10:00-12:00 (część zachodnia),
    godz. 12:00-13:00 (część wschodnia)

Zobacz szczegółowy harmonogram >>>

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>>

Prezentacja wprowadzająca do warsztatów charrette >>>

Serdecznie zapraszamy zarówno na warsztaty i punkt konsultacyjny, jak i na prezentacje publiczne, gdzie będzie można zobaczyć efekty prac zespołu projektowego.

Nie obowiązują zapisy. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny!

Na sobotnie warsztaty zapraszamy z dziećmi, będzie kącik dla maluchów i opieka animatora >>> opis