nagłówek strony
-A A +A

Konsultacje społeczne na Polu Mokotowskim – społecznie uzgodniony plan

Konsultacje społeczne na Polu Mokotowskim – społecznie uzgodniony plan

Niedziela, 14 czerwca będzie „Dniem Otwartym” na Polu Mokotowskim. W ten sposób rozpoczęte zostaną konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania całości tego warszawskiego parku. Opinie mieszkańców zbierane będą w trzech etapach.

 

 

Plan konsultacji społecznych dotyczących Pola Mokotowskiego powstał w wyniku uzgodnień pomiędzy przedstawicielami m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych – w tym z dwoma komisjami dialogu społecznego, a także wnioskodawcami konsultacji.

 

 

 

Konsultacje społeczne będą składały się z trzech elementów:

 

Pierwszy, wstępny to diagnoza funkcjonowania Pola Mokotowskiego, która pozwoli zrozumieć, co dzieje się w poszczególnych częściach parku i jak jest oceniany przez jego użytkowników. Są to głównie obserwacje prowadzone na terenie parku. Wykonywane są one przez psychologów środowiskowych. Ten etap już się rozpoczął.

 

Drugim etapem jest rozmowa na temat Pola Mokotowskiego i funkcji, jakie powinny być realizowane na jego terenie. Chcemy zebrać od mieszkańców pomysły na to, jak zagospodarowane ma być Pole, a w szczególności, jakie funkcje mają być na nim realizowane lub obecne. Warszawiacy będą mogli wypowiedzieć się m.in. na temat swoich potrzeb oraz pomysłów na zagospodarowanie poszczególnych części parku.

 

Pierwszym punktem rozpoczynającym te konsultacje będzie „Dzień Otwarty” w niedzielę 14 czerwca. Start o godzinie 15.00, przed głównym wejściem do Biblioteki Narodowej, od strony parku (al. Niepodległości 213). Odbędą się wówczas dwa 1,5-godzinne spotkania panelowe. Pierwszy panel – od godz. 15.00 do 16.30 – będzie poświęcony roli miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w kształtowaniu przestrzeni publicznych. Drugi panel – od godz. 17.00 do 18.30 – będzie dotyczył współczesnych trendów w projektowaniu przestrzeni publicznych terenów parkowych, z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych. Czterech ekspertów w swoich dziedzinach będzie dyskutowało między sobą, a mieszkańcy będą mogli zadawać im pytania.

 

Już teraz zapraszamy mieszkańców do rozmowy na temat funkcji Pola Mokotowskiego. Zaplanowane zostały również trzy warsztaty kreatywne – pierwszy z nich w sobotę, 20 czerwca. W parku działać będzie również terenowy punkt konsultacyjny. Będzie go można spotkać na w różnych częściach Pola Mokotowskiego w niedzielę, 21 czerwca. Warszawiacy będą mieli również możliwość zgłoszenia swoich uwag za pomocą Internetu. Więcej szczegółów już wkrótce na tej stronie.

 

Ostatni etap konsultacji odbędzie się wiosną 2016 r. i będą to warsztaty projektowe. Ich celem będzie szczegółowe rozmieszczenie funkcji (z II etapu konsultacji) i przełożenie ich na poszczególne projekty.

 

Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów konsultacji będą aktualizowane na bieżąco na tej stronie.