nagłówek strony
-A A +A

Przygotuj się na zmiany klimatu – spotkania dla mieszkańców Bemowa, Górnego Mokotowa, Woli i Ochoty oraz Żoliborza

Przygotuj się na zmiany klimatu – spotkania dla mieszkańców Bemowa, Górnego Mokotowa, Woli i Ochoty oraz Żoliborza

Susza zniszczyła zieleń w Twoim ogrodzie lub na osiedlu? Ktoś z Twoich znajomych zasłabł w trakcie upału? Częściej chorujesz z powodu zanieczyszczonego powietrza? Podtopiło Cię w czasie gwałtownej burzy? Okolica, w której mieszkasz, nie uwzględnia różnych potrzeb społecznych, gospodarczych i przyrodniczych?

 

Warszawa chce być odporna na czekające ją gwałtowniejsze i częstsze ulewy, dłuższe i uciążliwsze upały, groźniejsze fale powodziowe oraz silniejsze wiatry. Dlatego przygotowuje Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku, która będzie zawierać działania zapobiegające i łagodzące skutki zmian klimatu tj. podtopienia, susze, fale upałów, powodzie czy wichury.

 

Jak pracujemy nad przygotowaniem Strategii adaptacji do zmian klimatu?

W styczniu 2017 roku przygotowano mapę klimatyczną oraz założenia, które są konsultowane z mieszkańcami od lutego do końca czerwca 2017 roku (>>> więcej informacji). Na podstawie wyników konsultacji powstanie projekt Strategii, który jesienią 2017 roku będzie poddany ponownym konsultacjom. Gotowa Strategia będzie dyskutowana i uchwalona przez Radę Miasta.

 

Jak adaptować się do zmian klimatu?

Zagospodarowanie wody deszczowej na terenie osiedla lub prywatnej posesji, tworzenie zielonych dachów i ścian, sadzenie drzew przy ulicach, poidełka z darmową wodą wodociągową, zacienienie osiedlowego placu zabaw, pomoc sąsiedzka w trakcie powodzi… Te i podobne działania – POMYSŁY na KLIMAT – mogą się znaleźć w Strategii adaptacji do zmian klimatu. Działania adaptacyjne to nie tylko aktywności władz miasta. Przedsiębiorstwa i społeczności lokalne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, aktywne grupy obywateli, ale również osoby prywatne, mogą się włączyć do działania na rzecz adaptacji.

 

Jak mogę zgłosić swój pomysł na klimat?

Wystarczy przyjść na spotkanie konsultacyjne!

 

TERMINY SPOTKAŃ W MAJU:

 

   10 maja (środa), godz. 18.00, Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70

 

  • spotkanie dla mieszkańców Górnego Mokotowa >>> plakat

   11 maja (czwartek), godz. 18.00, Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21

 

  • spotkanie dla mieszkańców Woli i Ochoty >>> plakat

   18 maja (czwartek), godz. 18.00, Przystanek Książka, ul. Grójecka 42

 

  • spotkanie dla mieszkańców Żoliborza >>> plakat

   25 maja (czwartek), godz. 18:00, Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8

 

   31 maja (środa), godz. 18:00, Dom Kultury „Kolorowa”, ul. Sosnkowskiego 16

 

lub zgłosić swój Pomysł na klimat (do końca czerwca 2017 r.)
 
 
Konsultacje prowadzone są w ramach projektu ADAPTCITY i są elementem przygotowania Strategii Adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy przez Urząd Miasta Warszawy i Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju. Projekt ADAPTCITY realizowany jest przy udziale środków Instrumentu Finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 
 
 
fot: pixabay.com