Przygotuj się na zmiany klimatu – spotkania na Mokotowie, Wilanowie, Bielanach i Bemowie

Kupiłeś dom tuż za wałem przeciwpowodziowym i zastanawiasz się czy to dobry wybór? Wichura zniszczyła Twoją własność? Ktoś z Twoich znajomych zasłabł w trakcie upału? Okolica, w której mieszkasz, nie uwzględnia różnych potrzeb społecznych, gospodarczych i przyrodniczych?

Warszawa przygotowuje się na okoliczność gwałtowniejszych i częstszych ulew, dłuższych i uciążliwszych upałów, groźniejszych fal powodziowych oraz silniejszych wiatrów. Dlatego przygotowuje Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku, która będzie zawierać działania zapobiegające i łagodzące skutki zmian klimatu (podtopień, suszy, upałów, powodzi czy silnego wiatru).

Jak pracujemy nad przygotowaniem Strategii adaptacji do zmian klimatu?

W styczniu 2017 roku przygotowano mapę klimatyczną oraz założenia, które są konsultowane z mieszkańcami od lutego do końca czerwca 2017 roku (>>> więcej informacji). Na podstawie wyników konsultacji powstanie projekt Strategii, który jesienią 2017 roku będzie poddany ponownym konsultacjom. Gotowa Strategia będzie dyskutowana i uchwalona przez Radę Miasta.

Jak adaptować się do zmian klimatu?

Zagospodarowanie wody deszczowej na terenie osiedla lub prywatnej posesji, tworzenie zielonych dachów i ścian, sadzenie drzew przy ulicach, poidełka z darmową wodą wodociągową, zacienienie osiedlowego placu zabaw, pomoc sąsiedzka w trakcie powodzi… Te i podobne działania – POMYSŁY na KLIMAT – mogą się znaleźć w Strategii adaptacji do zmian klimatu. Działania adaptacyjne to nie tylko aktywności władz miasta. Przedsiębiorstwa i społeczności lokalne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, aktywne grupy obywateli, ale również osoby prywatne, mogą się włączyć do działania na rzecz adaptacji.

Jak mogę zgłosić swój pomysł na klimat?

Wystarczy przyjść na spotkanie konsultacyjne!

TERMINY SPOTKAŃ W KWIETNIU I MAJU:

• spotkania dla mieszkańców Mokotowa

– Dolny Mokotów >>> WIĘCEJ INFORMACJI + plakat

4 kwietnia (wtorek), godz. 18:00, Teatr Baza, ul. Podchorążych 39

– Górny Mokotów >>> plakat

11 maja (czwartek), godz. 18.00, Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21

20 kwietnia (czwartek), godz. 18:00, Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. Franciszka Klimczaka 2

• spotkanie dla mieszkańców Bielan >>> plakat

27 kwietnia (czwartek), godz. 18:00, Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Stefana Żeromskiego 29

10 maja (środa), godz. 18.00, Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70

lub zgłosić swój Pomysł na klimat (do końca czerwca 2017 r.)

Konsultacje prowadzone są w ramach projektu ADAPTCITY i są elementem przygotowania Strategii Adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy przez Urząd Miasta Warszawy i Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju. Projekt ADAPTCITY realizowany jest przy udziale środków Instrumentu Finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

fot: pixabay.com