Zazieleńmy Połczyńską, Szeligowską i Radiową. Raporty z konsultacji społecznych

Publikujemy pierwsze koncepcje Zielonych Ulic. Planowane zmiany to wieloletni proces podzielony na etapy, ale pierwsze drzewa zostały już zasadzone. W planach są też m.in. parki linearne, „ogrody deszczowe” oraz elementy małej architektury. Co jeszcze się zmieni? Dowiesz się tego z raportów z konsultacji i z ostatecznych koncepcji. Dziękujemy za udział w konsultacjach!

Celem zainicjowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa projektu „Zielone Ulice” jest zmiana oblicza największych  stołecznych arterii. Architekci krajobrazu, wyłonieni zgodnie z procedurami przetargowymi przez Zarząd Zieleni, wspólnie z mieszkańcami i jednostkami miejskimi opracowują koncepcje zagospodarowania terenów zieleni wzdłuż kilkudziesięciu ulic.

Projekt "Zielone Ulice" obejmuje swoim zasięgiem nie tylko tereny pasów drogowych, lecz również znacznie szerzej rozumiane wnętrza uliczne oraz powiązane z nimi tereny zieleni. Celem projektu jest w pierwszej kolejności przeprowadzenie analizy obecnego sposobu zagospodarowania ulic oraz zebranie informacji o planowanych w ich obszarze inwestycjach. Kolejnym krokiem jest  zebranie potrzeb użytkowników tych przestrzeni w ramach bezpośrednich spotkań z użytkownikami. Na podstawie  zgromadzonych wytycznych i uwag powstają  kompleksowe koncepcje nowego obrazu ulic. Uwzględniają one niezbędne przebudowy mające służyć podniesieniu jakości przestrzeni, wzmocnieniu funkcji istniejących nasadzeń i ukształtowaniu nowych, bogatszych układów zieleni miejskiej.

W ramach diagnozowania i projektowania zmian na wybranych ulicach Warszawy do współpracy zaproszono mieszkańców projektowanych okolic.

Więcej o tym, ja przebiegały same konsultacje, można przeczytać w tej prezentacji (załącznik do raportu) albo w ogłoszeniu o konsultacjach.

W ramach projektu „Zielone Ulice”, w dialogu z mieszkańcami, powstaje kilkadziesiąt projektów koncepcyjnych. Realizacja przekształceń  poszczególnych ulic na podstawie kierunków wskazanych w koncepcji, będzie wieloletnim procesem podzielonym na etapy.

W projekcie „Zielone Ulice”  obecnie opracowywane są następujące koncepcje ulic: A. Branickiego, Wł. Broniewskiego, T. Chałubińskiego, Czołowa, P. Gintrowskiego, A. Hlonda, Jagiellońska,  Jana Pawła II, J. Kasprowicza, Z. Krasińskiego, St. Maczka, A. Madalińskiego, Marywilska, Marszałkowska, A. Mickiewicza, J. Mehoffera, Modlińska, Myśliborska, Ostrobramska, Połczyńska, Pułkowa, Puławska, Przyczółkowa, Radiowa, Radzymińska,  Raszyńska, J. Rudnickiego, Słowackiego, al. „Solidarności”, Strumykowa, Szeligowska, Świderska, Targowa, Towarowa, Wał Miedzeszyński, Wiertnicza, al. Rzeczpospolitej, al. Wilanowska, al. Wojska Polskiego, al. Zjednoczenia

Opracowane raporty i koncepcje ulic:

Radiowa

Połczyńska i Szeligowska

W przypadku pozostałych koncepcji prace projektowe jeszcze trwają.

Plik: Opis procesu konsultacji, rozmiar pliku: 562.63 KB
Plik: Radiowa - raport z konsultacji, rozmiar pliku: 864.83 KB