Rozpoczęliśmy prace nad planem miejscowym rejonu Dworca Centralnego.
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być budowane i przebudowywane budynki, ulice, place tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Jeśli masz potrzebę lub pomysł związane z tym terenem, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Więcej informacji o tym terenie
Teren opracowania o powierzchni 18,8 ha, ograniczony ulicami Świętokrzyską, Emilii Plater, Alejami Jerozolimskimi i aleją Jana Pawła II jest fragmentem obszaru tzw. Śródmieścia Zachodniego.
Obszar przyszłego planu stanowi pasmo zachodnie centralnego rejonu Warszawy. Jest to najlepiej eksponowane skupisko wieżowców w panoramie miasta od strony Wisły oraz bezpośrednie tło dla bryły Pałacu Kultury i Nauki od tej strony.
Charakterystyczne obiekty na obszarze wskazanym do objęcia planem to Dworzec Centralny, centrum handlowe Złote Tarasy oraz 4 wieżowce o funkcji usługowo-biurowej: Rondo 1, Złota 44, WFC przy ul. Emilii Plater 53 i InterContinental przy ul. Emilii Plater 49. Zgrupowanie wieżowców w zachodnim centrum miasta osadzone jest w niższej zabudowie, która nie tworzy pełnych pierzei wzdłuż głównych ulic.
Dla kształtowania struktury urbanistycznej centrum miasta istotne jest prawidłowe wypełnianie funkcji śródmiejskich poprzez uporządkowanie zasad zagospodarowania, w tym podniesienie standardu przestrzeni publicznych. Ze względu na reprezentacyjny charakter terenu wszelkie decyzje administracyjne w obszarze planu powinny być podejmowane zgodnie z zapisami określonymi w miejscowym planie. Plan miejscowy przyczyni się do ustalenia warunków i zasad kształtowania spójnej kompozycji przestrzennej i optymalnej struktury zabudowy oraz ustali ostateczny kształt tzw. "Ściany Zachodniej". Ponadto szczególnej ochrony wymaga budynek Dworca Centralnego wpisany do rejestru zabytków.
Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje potrzeby trzeba zgłosić na piśmie w formie tak zwanego wniosku do planu.
2. Porozmawiajmy
Nagranie spotkania:
Prezentacje wyświetlone na spotkaniu:
Jeśli chcesz pomóc poinformować swoje sąsiadki i sąsiadów – wydrukuj i powieś na klatce plakat!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Jednostka odpowiedzialna: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego