nagłówek strony
-A A +A

Podejście doceniające (Appreciative Inquiry)

 

Jest to metoda wypracowana w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych. Mówiąc ogólnie, służy ona do zmiany systemów społecznych i kreowania kolektywnej wizji lepszej przyszłości dla społeczności lub organizacji. Metoda opiera się na założeniu, że organizacje (lub jakiekolwiek systemy społeczne, takie jak społeczności lokalne) funkcjonują lepiej, jeśli poświęcą energię na poszukiwanie pozytywnych aspektów swojej działalności. Innymi słowy, nie zadajemy tutaj pytania „Co jest nie tak?”, ale „Co nam się podoba?”.

 

Praca z tą metodą opiera się na zachęcaniu ludzi do dzielenia się ich własnymi, pozytywnymi doświadczeniami z danego obszaru (np. opisywania rzeczy, które podobają im się w ich okolicy albo społeczności, w której uczestniczą). Uczestnicy procesu starają się też odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że ich lokalna społeczność działa sprawnie. Następnie opracowują wspólnie propozycje dalszego polepszenia pracy systemu i podejmują działania mające na celu wprowadzenie ich w życie.

 

Metoda ta znajduje swoje zastosowanie w sytuacji, w której społeczność potrzebuje stworzenia wspólnej wizji lub osiągnięcia krótkoterminowych celów. Pomaga zbudować pozytywny obraz własnej społeczności, zakładając jednocześnie możliwość jej dalszego rozwoju.

 

Należy jednak pamiętać, że podejście doceniające jest bardziej filozofią niż dokładnie opracowaną techniką, wobec czego trudno stosować je do rozwiązywania konkretnych, wymagających jasnych działań problemów. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że skupianie się na pozytywnych aspektach może doprowadzić do ignorowania istotnych problemów.