
Projekt „Lepsze konsultacje w samorządzie” realizowany przez Centrum Komunikacji Społecznej ma na celu wzmocnienie warszawskich konsultacji społecznych oraz zwiększenie zaangażowania organizacji pozarządowych i mieszkańców w proces konsultacji. Dzięki niemu:
-
poszerzą się wiedza i umiejętności pracowników Urzędu m.st. Warszawy w prowadzeniu konsultacji społecznych,
-
zwiększy się skuteczność dialogu społecznego między Urzędem m.st. Warszawy a mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi,
-
wzrośnie partycypacja mieszkańców w zakresie planowania przestrzennego.
Konsultacje są ważnym narzędziem włączania obywateli w podejmowanie decyzji w Warszawie. Aby w jeszcze większym stopniu niż dotychczas wykorzystać ich potencjał, zostały przeprowadzone trzy modelowe procesy konsultacyjne angażujące różne grupy odbiorców.
-
Organizacje pozarządowe konsultowały cele i założenia Wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i Organizacji Pozarządowych, który następnie Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjmie w formie uchwały.
-
Zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami dotyczące uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) Skweru im. Stefana Wiecheckiego "Wiecha". Duży nacisk położony został na wczesną akcję informacyjną oraz edukacyjną dotyczącą procedury uchwalania MPZP. W procesie została m.in. przygotowana publikacja "Plan miejscowy. O co tu chodzi?" oraz wykorzystana praca z makietą pokazującą wariantowe rozwiązania i umożliwiającą przedstawienie przez mieszkańców proponowanych przez nich rozwiązań.
-
Dzielnica Białołęka przygotowała i przeprowadziła szerokie konsultacje z mieszkańcami dotyczące partycypacyjnego tworzenia Miejsca Aktywności Lokalnej - pod nazwą "3 pokoje z kuchnią". Efekt konsultacji zostanie wpisany do założeń programu wykonawczego do Społecznej Strategii Warszawy – Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2009-2020.
Zadania realizowane w projekcie przyczynią się do zwiększenia liczby mieszkańców zaangażowanych w konsultacje społeczne.
Partnerem realizacji projektu jest Stowarzyszenie Odblokuj.
Zakończone działania w projekcie
1. Szkolenia dla koordynatorów ds. konsultacji z mieszkańcami:
w 2014 r.
-
pierwsze jednodniowe szkolenie dotyczyło organizacji konsultacji,
-
drugie jednodniowe szkolenie kolejnego dotyczyło m.in. specyfiki konsultacji przestrzennych, przebiegu procesu konsultacji wybranych miejsc oraz przedstawienie jak obecnie wyglądają te miejsca.
w 2015 r.
-
4 dwudniowe szkolenia dla naczelników wydziałów dla dzielnic m.st. Warszawy dotyczyło jak prowadzić dialog społeczny i konsultacje społeczne tematów związanych z:
- terenami zieleni i ochroną środowiska,
- promocją i kulturą,
- architekturą i przestrzenią,
- oświatą, sportem i sprawami społecznymi.
-
2 jednodniowe szkolenia dla Zarządów Dzielnic m.st. Warszawy.
-
2 dwudniowe szkolenia dla koordynatorów ds. konsultacji z mieszkańcami: podstawowe o tym jak organizować konsultacje społeczne i zaawansowane, w którym poruszaliśmy też temat kiedy potrzebna jest mediacja, a kiedy konsultacje społeczne.
-
2 wykłady pt: „O nieuchronności przeprowadzania procesów konsultacyjnych i partycypacyjnych”.
2. Proces konsultacji Wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i Organizacji Pozarządowych – dokumentu strategicznego wyznaczającego na najbliższe kilka lat kierunki współpracy pomiędzy III sektorem a miastem:
W trakcie całego procesu odbyły się:
-
dwa spotkania rozpoczynające proces konsultacji, podczas których dyskutowano nad różnymi problemami, tematami, które powinny być ujęte w Programie. W spotkaniach uczestniczyli zarówno urzędnicy jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych
-
warsztaty dla wszystkich organizacji pozarządowych w I i II etapie procesu,
-
spotkanie podsumowujące I etap konsultacji, transmitowane on-line
-
spotkanie otwierające II etap konsultacji, transmitowane on-line
-
spotkanie podsumowujące II etap konsultacji.
Obecnie trwają prace nad przyjęciem Programu.
Więcej informacji o I etapie konsultacji
Więcej informacji o II etapie konsultacji
Dodatkowo odbyła się Debata Oxfordzka dotycząca tezy: "Urząd Miasta Warszawy nie powinien finansować zadań związanych z rozwojem instytucjonalnym organizacji" zorganizowana przeprowadzona w ramach małego grantu przez Fundację Szkoła Liderów.
3. Proces konsultacji planu zagospodarowania przestrzennego - konsultacje dotyczyły uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolicy Skweru im. Stefana "Wiecha" Wiecheckiego,
W ramach konsultacji:
-
odbył się spacer architektoniczny,
-
przeprowadzono 4 warsztaty dla zainteresowanych mieszkańców,
-
zbieraliśmy informacje i pomysły również na forum konsultacyjnym,
-
pokazaliśmy jak składać wnioski do planu,
-
odbyło się ponad 30h spotkań przy makiecie przestrzennej pokazującej wariantowe propozycje do mpzp,
-
spotkanie podsumowujące proces konsultacyjny.
Stworzyliśmy publikację "Plan miejscowy. O co tu chodzi? Czyli najkrótszy przewodnik o planowaniu miejscowym, jak wpływa na Twoje miasto, Twoją własność, Twoje sąsiedztwo" opracowaną przez Stowarzyszenie Odblokuj. Przewodnik można pobrać TUTAJ.
Więcej informacji o I etapie
Więcej informacji o II etapie
4. Proces konsultacji społecznych priorytetów programu wykonawczego do Społecznej Strategii Warszawy dla wybranej dzielnicy m.st. Warszawy - konsultacje dotyczyły stworzenia miejsca aktywności lokalnej na ul. Głębockiej 84 na Białołęce. Modelowy proces konsultacji posłuży do tworzenia innych miejsc w Warszawie.
Miejsce na Białołęce zostało nazwane "3 pokoje z kuchnią"
W ramach konsultacji:
-
odbyło się spotkanie z urzędnikami, pracownikami Białołęckiego Ośrodka Kultury oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", która prowadziła proces
-
przeprowadzono działania promocyjne podczas Dni Białołęki 15 czerwca w parku "Bociani Zakątek". Z
-
warsztaty dla wszystkich chętnych mieszkańców. Przeprowadzono 2 dedykowane spotkania dla: młodych rodziców oraz młodzieży ze względu na specyficzne godziny, w których mogły te osoby uczestniczyć
-
spotkanie podsumowujące
Więcej informacji o konsultacjach i raport podsumowujący TUTAJ
Profil "3 pokoje z kuchnią", na którym znajdują się informacje o prowadzonych działaniach.
5. Gra miejska promująca ideę konsultacji społecznych, w tym w szczególności konsultacji dotyczących zagospodarowania przestrzennego: "Gra w miasto"
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.