Jak Warszawa przygotuje się na zmiany klimatu?

pon, 25/02/2019 (Cały dzień) - ndz, 17/03/2019 (Cały dzień)

Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczący Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy.

Dokument opisuje kluczowe zagrożenia, wynikające ze zmian klimatu i związane z nimi obszary ryzyka dla Warszawy i jej mieszkańców. Wskazuje również kierunki działań, dzięki którym zabezpieczymy się przed negatywnymi skutkami zjawisk związanych ze zmianami klimatu.

Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy powstała przy wsparciu merytorycznym wielu ekspertów i różnych środowisk, w ramach projektu „Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej”, w skrócie ADAPTCITY, finansowanego ze środków Programu Life+ oraz NFOŚiGW.

W pierwszym półroczu 2017 roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne Założeń do Strategii. O problemach związanych ze zmianami klimatu dotyczących wszystkich dzielnic miasta rozmawialiśmy na 18 spotkaniach oraz podczas plenerowych pikników rodzinnych.

Zebraliśmy opinie i zapoznaliśmy się z problemami, a następnie przygotowaliśmy projekt dokumentu, uwzględniający całościowo kwestie zaadaptowania Warszawy do zmian klimatu.

Teraz chcemy porozmawiać o tym projekcie.

Konsultacje społeczne trwały od 25 lutego do 17 marca 2019

Przeczytaj raport z konsultacji społecznych >>>

Przeczytaj uchwaloną strategię >>> i informację o niej >>>

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu przyjęty!

CKS, pon., 08/07/2019 - 16:16

4 lipca stołeczni radni przyjęli Miejski Plan Adaptacji. Strategia wyznacza politykę działań zapobiegających i łagodzących negatywne skutki zmian klimatu. Odnawialne źródła energii, więcej zieleni, redukcja emisji CO2, inwestycje w transport publiczny to fundamenty warszawskiego planu.

W czwartek, 4 lipca, Rada Miasta przyjęła Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050. Jej elementem jest m.in. atlas klimatyczny miasta – są tam tereny zagrożone powodzią, nawałnicami, a także miejsca wysp ciepła, czyli stref nasłonecznionych bez przewiewu, o wyższej temperaturze powietrza. Eksperci zauważyli, że z roku na rok zimą pada coraz mniej śniegu, a latem zdarzają się gorące noce, co jest niebezpieczne np. dla dzieci, seniorów czy osób z problemami zdrowotnymi. W trosce o mieszkańców i środowisko Warszawa będzie działała według Miejskiego Planu Adaptacji. Dokument będzie podstawą do projektowania zagospodarowania przestrzennego oraz budżetu stolicy.

Warszawski Plan dla Klimatu – cztery filary

By złagodzić zmiany klimatu potrzebne są inwestycje w zieleń i zbiorniki magazynujące wodę, odnawialne źródła energii, ekologiczny transport publiczny oraz redukcję emisji CO2.

Już teraz 40 proc. Warszawy pokryta jest roślinnością. Lasy Miejskie otrzymują kolejne hektary pod zalesienia. Na 43 ha w ciągu najbliższych trzech-czterech pojawi się dodatkowe 310 tys. drzew. To m.in. działki przy ul. Podkowy, Kłodzkiej, okolice ul. Parowozowej na Białołęce i obrzeża osiedla Derby. Dodatkowo tej jesieni ogrodnicy posadzą 7 tys. przyulicznych drzew, a obecnie trwa inwentaryzacja zieleni.

Miejskie budynki mają być wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz w zielone dachy, bogate w krzewy i pnącza. Pierwsze kroki zostały już podjęte. W styczniu Wodociągi Warszawskie podpisały umowę na budowę instalacji fotowoltaicznej, która może wyprodukować energię, wystarczającą na zasilenie 2600 gospodarstw domowych. Instalacje o wartości 40 mln zł pojawią się do końca 2022 r. w oczyszczalni Czajka oraz na dachach stacji pomp “Powiśle” i pompowni „Nowodwory”. Miasto udzieli blisko 1700 dotacji na instalacje odnawialne źródła energii w Warszawie.

Dzięki podjętej decyzji o zwiększeniu wydatków na przyłącza, wszystkie miejskie budynki mieszkaniowe, gdzie będzie to możliwe, Warszawa podłączy do ciepła miejskiego lub sieci gazowej. Takie zmiany czekają 267 budynków z 3590 mieszkaniami. Dzięki temu w zasobie komunalnym nie będzie już kopciuchów, które nie spełniają zasad eko-projektu.

Kluczowy jest też transport publiczny. Już dziś 50% pasażerów w Warszawie jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń - tramwajami, metrem, SKM czy autobusami elektrycznymi. Do 2022 roku ten wskaźnik Warszawa chce podnieść do 60%, przede wszystkim po przez rozbudowę komunikacji szynowej. Ostatnio stolica zakupiła 123 nowoczesnych tramwajów z opcją dokupienia 90 pojazdów. W czwartek, 4 lipca odbędzie się otwarcie ofert na budowę linii tramwajowej Światowida – Modlińska, a za kilka tygodni Warszawa umowę na kupno 130 autobusów elektrycznych.

Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050 dostępna jest pod tym linkiem.

Dokument konsultowaliśmy z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy:

na etapie założeń strategii (w 2017 roku)

na etapie projektu dokumentu (w 2019 roku).

• Przyjdź na jedno ze spotkań:

Po zakończeniu konsultacji przeanalizujemy zgłoszone uwagi i na tej podstawie zaktualizujemy dokument. Propozycję uchwały przekażemy Radzie m.st. Warszawy.

Projekt ADAPTCITY realizowany jest przy udziale środków Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Podmiot odpowiedzialny: Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy

Podmioty realizujące: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r.

w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy

Plik: Raport z konsultacji, rozmiar pliku: 3729.6 KB
Plik: Lista zgłoszonych uwag, rozmiar pliku: 719.71 KB