nagłówek strony
-A A +A

Jakie działania w Izbie Pamięci na Woli?

Czas trwania: 
śr, 01/06/2022 (Cały dzień) - ndz, 26/06/2022 (Cały dzień)

W Parku Powstańców Warszawy na Woli powstaje Izba Pamięci. W tym miejscu pamiętamy o powstańcach i cywilach, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. „Nigdy więcej wojny” to najważniejsze przesłanie Izby Pamięci. Izbę będzie prowadzić Muzeum Warszawy. Wystawy otworzymy w październiku. Chcemy, aby oprócz nich w Izbie znalazło się miejsce na pokazy filmów, spotkania, koncerty oraz lekcje.

 

Chcemy poznać opinie mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a szczególnie okolic Woli i Bemowa, na temat tego, co jeszcze może dziać się w przestrzeni Izby.

 


Konsultacje trwały od 1 do 26 czerwca 2022


 

O co pytamy 

 

Porozmawiajmy o tym:

 • jakie tematy warto poruszać w Izbie Pamięci?
 • w jakich aktywnościach chciał_byś tu uczestniczyć?
 • jakie zajęcia i działania związane z historią są dla Ciebie atrakcyjne?

 

Propozycje zgłoszone podczas konsultacji pomogą nam dopracować pomysły na działania i aktywności oraz dostosować ofertę Izby do potrzeb i oczekiwań mieszkańców i mieszkanek Warszawy.

 

Więcej o Izbie 

 

Izba Pamięci powstaje z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest uczestniczka Powstania Wanda Traczyk-Stawska. Projekt architektoniczny, autorstwa pracowni Piotra Bujnowskiego, został wyłoniony w otwartym konkursie. Kamień węgielny wmurowano w lipcu 2021 roku. Prace budowlane nad kompleksem, którymi kieruje Urząd m.st. Warszawy, zakończą się latem tego roku. Opiekę programową nad Izbą Pamięci powierzono Muzeum Warszawy – największej miejskiej instytucji kultury.

 

Kompleks znajduje się na terenie największego cmentarza wojennego w Polsce – Cmentarza Powstańców Warszawy. Składają się na niego dwa odlane z surowego betonu pawilony połączone Murem Pamięci. Na Murze znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar powstania oraz puste tabliczki symbolizujące ofiary bezimienne. Kontynuowanie mozolnego procesu identyfikacji ofiar, rozpoczętego przez Archiwa Państwowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie częścią misji Izby Pamięci.

 

W głównym budynku znajdują się dwie przestrzenie: Sala Świadectw i Sala Historii. Sala Historii posłuży przedstawieniu losów Cmentarza Powstańców Warszawy i złożonej historii upamiętniania. Będzie także dostosowana do potrzeb programu edukacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Zobacz prezentację o Izbie >>

 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

 

Podziel się swoją opinią 

 

1. na spotkaniu online

 • 6 czerwca (poniedziałek) o 17
 • na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie 
 • na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z wizją i fonią. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na konsultacje@poledialogu.org.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy w mailu zwrotnym

 

2. przy wózku konsultacyjnym

 • 8 czerwca (środa) w godz. 13–15 na Ulrychowie, start przy 86. LO im. Batalionu „Zośka”, przy Garbińskiego 1
 • 12 czerwca (niedziela) w godz. 14–18 podczas Wolskiego Korowodu w Parku Sowińskiego
 • 14 czerwca (wtorek) w godz. 16–19 na ul. Sowińskiego w okolicach Izby Pamięci
 • 23 czerwca (czwartek) w godz. 10–12 na Odolanach, start na skwerze przy skrzyżowaniu Sowińskiego i Jana Kazimierza

 

3. podczas spotkań

 • 7 czerwca (wtorek) w godz. 10–12 w MAL Kotłownia przy Jana Olbrachta 9a – dla osób starszych
 • 7 czerwca (wtorek) w godz. 17–19 w siedzibie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 28 – dla osób i organizacji społecznych zainteresowanych historią
 • 8 czerwca (środa) w godz.17–19 – spotkanie online dla nauczycielek i nauczycieli (jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu, napisz na konsultacje@poledialogu.org.pl)
 • 13 czerwca (poniedziałek) w godzinach szkolnych w LO im. Batalionu „Zośka”, przy Garbińskiego 1 – dla młodzieży

 

4. mailowo na konsultacje@poledialogu.org.pl

 

 

Chcesz zaprosić znajomych na konsultacje?

 


Jednostka odpowiedzialna: Muzeum Warszawy

Podstawa prawna: