nagłówek strony
-A A +A

Jaka ulica Ząbkowska?

Czas trwania: 
pon, 08/10/2018 (Cały dzień) - ndz, 28/10/2018 (Cały dzień)
W ramach Programu Rewitalizacji przebudujemy ulicę Ząbkowską. Głównym celem działania jest stworzenie przyjaznej, wygodnej i bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich użytkowników.
 

Od 2015 roku w wakacje odbywa się festiwal Otwarta Ząbkowska, który mocno wpisał się w krajobraz Pragi i pokazał, że przestrzeń publiczna może służyć nie tylko do transportu. W 2017 po raz pierwszy razem z mieszkańcami współuczestniczyliśmy w "meblowaniu" ulicy, pojawiły się drzewa w donicach jeżdżących na kółkach, trawniki z rolki, ławki, stoły do ping ponga, a nawet mała przenośna toaleta – wybieg dla psów. Przyjrzeliśmy się, w jaki sposób była użytkowana ulica, zebraliśmy uwagi od mieszkańców i w 2018 roku przygotowaliśmy rozwiązania lepszej jakości i tym razem sprawdziliśmy je przez cały okres wakacji – ponad 60 dni. Efekty tej pracy służą nam teraz do stworzenia dobrej propozycji zagospodarowania przestrzeni, którą wspólnie z mieszkańcami chcemy omówić.

 
Sprawdź, jak możesz wyrazić swoją opinię i mieć wpływ na kształt zmian.
 

Konsultacje już się zakończyły, trwały do 28 października 2018 roku

Przeczytaj raport >>>

 


 

 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 
 
Spotkajmy się i zaplanujmy ulicę na warsztatach:
  • 8 października (poniedziałek), w godz. 18:00-20:00 – Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56, sala nr 009

 

Porozmawiajmy:
  • 18 października (czwartek), w godz. 11:00-18:00 – róg Ząbkowskiej i Targowej
  • 24 października (środa), w godz. 11:00-18:00 – róg Ząbkowskiej i Brzeskiej
  • 27 października (sobota), w godz. 10:00-17:00 – róg Ząbkowskiej i Brzeskiej
 
Koncepcję przebudowy ulic możesz zobaczyć na wystawie przy ulicy Ząbkowskiej (na ogrodzeniu parkingu) lub na tej stronie.
 
Przyjdź! Twoja opinia się liczy.
Napisz, co myślisz o zaproponowanych zmianach: naprawaulic@um.warszawa.pl
 
 
O projekcie Na_prawa ulic:
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy realizuje pilotażowy projekt „Na_Prawa Ulic” mający na celu wypracowaniu z mieszkańcami koncepcji przekształceń sześciu praskich ulic. Ulica Ząbkowska są jedną z nich.
 
Podstawowymi założeniami projektu „Na_Prawa Ulic” są:
 
Bezpieczeństwo
Odpowiednie rozwiązania pomagają kierowcom zachować prawidłową prędkość i dają pierwszeństwo pieszym tam, gdzie to potrzebne. Po dobrze zaprojektowanej ulicy dzieci mogą pójść same do szkoły, bez obawy, że potrąci je samochód. Albo pojechać rowerem!
 
Wygoda
Szeroki chodnik, obniżony krawężnik czy ławka ułatwiają życie nie tylko osobom starszym, lecz także rodzicom z małymi dziećmi lub osobom wracającym do domu z ciężkimi zakupami. Każdemu przydadzą się takie rozwiązania.
 
Zieleń
Drzewa i krzewy ładnie wyglądają, tłumią hałas i oczyszczają powietrze. Zieleni w mieście nigdy za wiele!
 
Moje miejsce
Lokalne sklepiki czy punkty usługowe tworzą wyjątkowy klimat i sprawiają, że wiele spraw można załatwić tuż pod domem. Dzielnicowa biblioteka lub klub sportowy to często centrum życia sąsiedzkiego. Gdy takie miejsca są blisko, nie traci się czasu na dojazd.
 
Cisza
Wolniej jadące samochody i dużo zieleni to mniej hałasu. A mniejszy hałas to mniej stresu. Miło też móc spokojnie z kimś porozmawiać na ulicy bez podnoszenia głosu.
 
Stop TIRom
Wielkie ciężarówki nie powinny jeździć po uliczkach lokalnych, bo stanowią zagrożenie i niszczą nawierzchnię. Ruch tranzytowy powinien być możliwy tylko na dużych ulicach.
 
Dlaczego ulice są ważne?
 
Na ulicach spędzamy dużo czasu, niezależnie od pogody i pory roku. Korzystamy z nich na wiele sposobów i w wielu sytuacjach. Śpieszymy się w drodze do szkoły czy pracy, albo spacerujemy z rodziną lub z psem. Uprawiamy sport, wracamy z zakupami, a czasem po prostu szwendamy się bez celu. Spotykamy się zarówno z sąsiadami, jak też z obcymi ludźmi. To na ulicach toczy się życie w mieście.
 
Po ulicach poruszamy się w różny sposób: pieszo, autobusem lub tramwajem, samochodem lub rowerem, a czasem nawet na hulajnodze lub rolkach. Wszystkie te środki transportu trzeba na ulicy zmieścić, pogodzić i sprawić, aby były bezpieczne.
 
Dlatego jest szczególnie ważne, aby przestrzeń uliczna była dobrze pomyślana. Musi ona wychodzić naprzeciw licznym potrzebom i sytuacjom, których nie da się do końca przewidzieć. Od tego, jak wyglądają ulice, zależy komfort naszego życia w mieście i nasze samopoczucie.
 
Dziś ulice wciąż są nieuporządkowane, przez co nie tylko nie wyglądają ładnie, ale nawet nie możemy się na nich czuć bezpiecznie. Zmienimy to!
 

Jednostka odpowiedzialna: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r.

                               w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy