Czy uhonorować Ferenca Liszta na Żoliborzu?

ndz, 13/03/2011 (Cały dzień) - czw, 27/10/2011 (Cały dzień)

Cel: Skonsultowanie ze społecznością lokalną czy należy uhonorować Ferenca Liszta na Żoliborzu, znalezienie godnego miejsca upamiętnienia- wybranie go wśród podanych pomysłów, lub podanie swojej propozycji. Zebranie opinii negatywnych i powodów dla których nie należy uhonorować węgierskiego kompozytora na Żoliborzu. W ramach konsultacji planowane są także działania edukacyjno-kulturalne, do których zostały zaproszone żoliborskie szkoły, seniorzy i przedszkolaki.

Te konsultacje już się zakończyły: PRZECZYTAJ PODSUMOWANIE poniżej

Opinię na temat uhonorowania Ferenca Liszta na Żoliborzu można było wyrazić za pomocą sondażu. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na ten temat, decydując czy chcą uhonorować węgierskiego kompozytora, czy nie.  Zainteresowani mogli zaznaczyć jeden z podanych pomysłów lub w wpisać inną propozycję. Sondaż dostępny jest:

• na stronie internetowej Urzędu Miasta (link poniżej).
  • do urzędów, szkół, kawiarni i organizacji trafiły plakaty promujące konsultacje społeczne. W Kinie Wisła, Urzędzie Dzielnicy Żoliborz, czytelni dla dorosłych a także w LO nr 1 były umieszczone skrzynki do głosowania i karty. Na kartach do głosowania pojawiły się te same informacje co w sondażu internetowym.

Odbyło się także spotkanie 6 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Na spotkanie zapraszał Burmistrz Dzielnicy  Żoliborz, Pan Krzysztof Bugla. Spotkanie składało się z 3 części:

• podsumowania konsultacji społecznych na Żoliborzu dotyczących uhonorowania Ferenca Liszta
  • przedstawienia idei prowadzenia konsultacji społecznych jako wzmacniania mechanizmu partycypacji mieszkańców Warszawy
  • zebrania głosów, uczestniczących w spotkaniu mieszkańców Dzielnicy Żoliborz i przedstawicieli organizacji pozarządowych w sprawie wyboru kolejnych, ważnych tematów, które warto by stały się tematem następnych konsultacji na Żoliborzu.

W ramach konsultacji prowadzone były także działania edukacyjno-kulturalne:

• Żoliborskie szkoły zgłosiły się do udziału w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej,
  • Został ogłoszony konkurs na plakat promujący Rok Ferenca Liszta. Konkurs skierowany do uczniów gimnazjów i liceów na Żoliborzu. Regulamin konkursu w załączniku
  • 23 marca w Kinie Wisła odbył się pokaz filmu Róberta Koltai Wielka sensacja! Dodo i Naftalin, a dla żoliborskich przedszkolaków pokaz węgierskich filmów animowanych z serii "Latający Zajączek". Na uczestników pokazów filmowych czekają niespodzianki. Przez cały dzień w Kinie Wisła było można obejrzeć wystawę na poświęconą biografii Ferenca Liszta użyczoną przez Węgierski Instytut Kultury.

Partnerzy działań edukacyjno-kulturalnych:

• Węgierski Instytut Kultury
  • Konwersatorium Muzyczne w Warszawie- niezależna placówka kształcenia artystycznego
  • Biuro Obchodów Chopin2010
  • Kino Wisła
  •  Pracowania Rekonstrukcji Historycznej "Reko"

Mój głos w dyskusji o Liszcie na Żoliborzu

Masz własną propozycję jak uhonorować Ferenca Liszta na Żoliborzu? A może nie zgadzasz się z pomysłem? Wyraź swoją opinię. Podane przez Ciebie uwagi zostaną omówione na spotkaniu podsumowującym konsultacje 6 kwietnia o godzinie 17.00 w Urzędzie Dzielnicy. Na spotkanie zaprasza Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla.

Podsumowanie konsultacji

Temat uhonorowania węgierskiego kompozytora wybrany był przez żoliborskich urzędników z kilku powodów. W 2011 roku obchodzona jest rocznica urodzin Ferenca Liszta. Dzielnica Żoliborz ma podpisaną umowę o współpracy kulturalnej z II. Dzielnicą Budapesztu – w tym roku w kwietniu organizowany był Dzień Żoliborza w tej części węgierskiej stolicy. Warszawa ubiega się o nadanie jej tytułu Europejskiej Stolicy Kultury a od 2010 roku prowadzony jest Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, co skłania do wspierania działań mających na celu działanie na rzecz upowszechniania kultury. Zapraszamy do zapoznania się z raportem z konsultacji oraz podsumowaniem spotkania z mieszkańcami, które odbyło się 6 kwietnia 2011 w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz.

Konsultacje były organizowane w ramach projektu „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie” realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Plik: Raport z konsultacji , rozmiar pliku: 5351.58 KB
Plik: Raport ze spotkania podsumowującego, rozmiar pliku: 409.13 KB