Inicjatywa lokalna to jedna z form współpracy Miasta z mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania określonych zadań na rzecz społeczności lokalnej. Przygotowujemy właśnie zapisy regulujące zasady tej współpracy w Warszawie.
Podstawowe założenia dotyczące inicjatywy lokalnej określone są w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wnioski o realizację inicjatywy lokalnej mogą składać mieszkańcy lub reprezentujące ich organizacje pozarządowe oraz podmioty wskazane w art. 3 ust. 3 ustawy.
Konsultacje już się zakończyły – PRZECZYTAJ RAPORT i DOKUMENTY ZMIENIONE PO KONSULTACJACH
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków w ramach inicjatywy lokalnej powinna określić Rada m.st. Warszawy w drodze uchwały. Tryb rozpatrywania i realizacji wniosków zostanie określony w zarządzeniu Prezydenta Miasta.
Celem konsultacji jest zebranie opinii i uwag do projektu uchwały Rady m.st. Warszawy oraz projektu zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy, dotyczących inicjatywy lokalnej.
Zapoznaj się z projektem uchwały oraz projektem zarządzenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inicjatywy lokalnej, wejdź TUTAJ.
Zależy nam na wypracowaniu dokumentów możliwie odpowiadających oczekiwaniu społecznemu. Serdecznie zachęcamy zatem do zgłaszania uwag i sugestii.
Po przyjęciu przez Radę m.st. Warszawy uchwała będzie stanowiła akt prawa miejscowego, którego odbiorcami będą wszyscy mieszkańcy Warszawy.
Miej wpływ, na ostateczną treść dokumentów dotyczących inicjatywy lokalnej!
Wypowiedz się!
Do 29 marca 2013 r. zgłoś uwagi, korzystając z jednego z poniższych sposobów:
we wtorki, między 17.00 a 19.00
w czwartki, między 10.00 a 12.00
w Warsztacie przy pl. Konstytucji 4
14 marca (czwartek), godz. 18.00 (do 20.00)
19 marca (wtorek), godz. 18.00 (do 20.00)
w Warsztacie przy pl. Konstytucji 4
/obejrzyj PREZENTACJĘ ze spotkań konsultacyjnych/
Serdecznie zachęcamy do udziału w konsultacjach!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Jednostka odpowiedzialna: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
Tekst ustawy w Internetowym Systemie Aktów Prawnych
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Tekst ustawy w Internetowym Systemie Aktów Prawnych
Tekst ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w Internetowym Systemie Aktów Prawnych
11 lipca 2013 roku Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę o zasadach inicjatywy lokalnej
11 lipca 2013 roku Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie inicjatywy lokalnej. Po wejściu w życie uchwały mieszkańcy Warszawy będą mogli sami albo za pośrednictwem organizacji pozarządowych złożyć wniosek o realizację inicjatywy lokalnej i otrzymać wsparcie Miasta.
Malowanie ławek na osiedlu, zajęcia edukacyjne z zasad segregacji śmieci, odnowienie klubu mieszkańca, a może rozbudowa lokalnego placu zabaw. To wszystko są działania lokalne, które teraz mieszkańcy będą mogli realizować przy wsparciu miasta. Mieszkańcy z pomysłem na inicjatywę lokalną, bezpośrednio lub poprzez organizację pozarządową, mogą złożyć wniosek do miasta. Oprócz opisania planowanego przedsięwzięcia, muszą też przedstawić wkład własny, który może być wskazany w postaci pracy społecznej mieszkańców zaangażowanych w realizację projektu, wkładu rzeczowego (np. farby, narzędzia, udostępnienie pomieszczeń) lub wkładu finansowego. Miasto ze swojej strony nie może bezpośrednio przekazać środków finansowych grupie mieszkańców, ale może na przykład kupić materiały lub sfinansować usługi, zapewnić wsparcie organizacyjne i osoby do określonych prac, czy wypożyczyć niezbędny sprzęt.
Szczegółowe zasady inicjatywy lokalnej w Warszawie zostały wypracowane w trakcie konsultacji społecznych, które trwały od 1 do 29 marca 2013 roku.
Jak zrealizować inicjatywę lokalną? Dokładne informacje znajdziecie w przewodniku "Działaj w swojej okolicy! Inicjatywy lokalne – krok po kroku".