Jak rozwijać dialog w Warszawie?

pt, 02/03/2018 (Cały dzień) - sob, 31/03/2018 (Cały dzień)

Chcemy wspólnie decydować o naszym mieście. Co zrobić, aby osiągnąć ten cel?

Wspólnie przygotowaliśmy Program Dialog, który ma nam w tym pomóc.

Więcej o tym, jak był tworzony Program Dialog, przeczytasz tutaj >>>

Chcemy wspólnie decydować o naszym mieście. Co zrobić, aby osiągnąć ten cel?

Wspólnie przygotowaliśmy Program Dialog, który ma nam w tym pomóc.

Więcej o tym, jak był tworzony Program Dialog, przeczytasz tutaj >>>

Program Dialog realizuje cel operacyjny strategii #Warszawa2030 „Wspólnie decydujemy o naszym mieście”. Więcej o celach strategii przeczytasz tutaj >>>

Konsultacje trwają do 31 marca 2018 r.

Przeczytaj projekt Programu Dialog* tutaj>>>

Przeczytaj kilka słów o Programie Dialog tutaj>>>

*Wersja dostępna dla osób słabowidzących tutaj>>>

Cele programu

Gdzie konkretnie chcemy dotrzeć? Do momentu, w którym będziemy wspólnie rozstrzygać małe i duże sprawy Warszawy. Oto cztery najważniejsze kroki do tego celu...

1. Dialog to działanie oparte na wiedzy

Zacznijmy od tego, że aby włączyć się w podejmowanie decyzji, trzeba wiedzieć, czego one dotyczą. Na zarządzanie miastem składa się wiele możliwości, dylematów, sukcesów i planów. Najlepszą wiedzę na ich temat ma samorząd, który gromadzi i zarządza danymi. Nie robi tego jednak tylko dla siebie. Pierwszym krokiem do dialogu jest wiedza – nie tylko dostępna, ale i przystępna dla wszystkich mieszkańców. Jest ona najlepszą podstawą do tego, by formułować własne opinie, określać interesy, przedstawiać propozycje. Dlatego chcemy, by dane na temat Warszawy były otwarte, a kontakty z urzędnikami – prostsze i szybsze.

2. Dialog to stałe doskonalenie się

Wiedza o mieście powinna iść w parze z wiedzą o samym dialogu. Chcemy prowadzić go kompetentnie – zarówno wewnątrz urzędu, jak i poza nim. Z jednej strony rozwijamy więc relacje w ramach samorządu – między biurami, urzędami dzielnic, jednostkami i spółkami miejskimi. Im bliższa współpraca urzędników różnych poziomów administracji i różnych specjalizacji, tym lepsza, bo wspólna wizja miasta, jego mieszkańców i ich potrzeb. Z drugiej strony budujemy partnerstwo z warszawiakami. Opiera się ono na przekonaniu, że władza samorządowa to służba, a urząd to organizacja, która wciąż się uczy. Wzajemna otwartość, gotowość do rozwiązywania konfliktów i rozwijanie pozytywnych doświadczeń dają nam pewność, że dialog dziś jest lepszy niż wczoraj, a dialog jutro – będzie lepszy niż dziś. I tak z każdym kolejnym dniem.

3. Dialog to rozwój nowych narzędzi współpracy

Aby rozwijać dialog, potrzebujemy celu, dobrych chęci i wiedzy. Aby móc go zapoczątkować, potrzebujemy spotkania. To od niego wszystko się zaczyna. Część warszawiaków spotykamy przy okazji konsultacji społecznych, działań budżetu partycypacyjnego, inicjatywy lokalnej czy wolontariatu. Niestety, wielu mieszkańców wciąż nie mieliśmy okazji spotkać. Dlatego chcemy rozwijać nowe, łatwo dostępne i szybkie formy partnerskiego dialogu oraz tworzyć dla niego otwarte, przyjazne miejsca. Dzięki temu będziemy mogli spotykać się coraz liczniej i coraz częściej – nie tylko między kolejnymi akapitami tekstu.

4. Dialog to nasza wspólna sprawa

Na koniec rzecz najważniejsza. Dialog to nie abstrakcyjna idea ujęta w mniej lub bardziej zgrabne zdania. Dialog ma twarz swoich uczestników. Jest sumą ich obywatelskich kompetencji, wzajemnego szacunku, zaangażowania, współpracy i troski o ich miejsce na Ziemi – ich dzielnicę, ich miasto, ich metropolię. Jest wyzwaniem, które codziennie zaskakuje, ale i codziennie przynosi satysfakcję. Jeśli więc chcemy rozwijać Warszawę, zacznijmy od rozwijania swoich umiejętności, zainteresowań, wiedzy. Wówczas staniemy się dla siebie nawzajem najlepszymi nauczycielami dialogu i wspólnymi siłami odrobimy z niego lekcję.

Porozmawiajmy o nim!

• 13 marca, godz. 17.00, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, ul. Nowolipie 25b
  • 19 marca, godz 17.30, Warsztat Warszawski, pl. Konstytucji 4

Jeśli ktoś z uczestników chce skorzystać z tłumaczenia na język migowy, prosimy o przesłanie informacji na adres konsultacje@um.warszawa.pl nie później niż na 5 dni przed datą spotkania.

*Wersja dostępna dla osób słabowidzących tutaj>>>

Jednostka odpowiedzialna: Centrum Komunikacji Społecznej

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy

Plik: Projekt programu Dialog - do konsultacji, rozmiar pliku: 1379.32 KB