nagłówek strony
-A A +A

Jak zmienić budżet partycypacyjny?

Czas trwania: 
czw, 12/04/2018 (Cały dzień) - czw, 10/05/2018 (Cały dzień)

Budżet partycypacyjny wpisał się w codzienność Warszawy. Co roku ponad 100 tysięcy osób głosuje na pomysły, które potem pojawiają się w przestrzeni stolicy. Miasto zrealizowało już przeszło 1500 pomysłów mieszkańców i wciąż realizuje kolejne. Przestrzeń Warszawy zmienia się dzięki Waszej aktywności i Waszym pomysłom.

 

W Warszawie budżet partycypacyjny odbywa się już po raz piąty. Przez wszystkie poprzednie, cztery edycje wspólnie zastanawialiśmy się, jak go ulepszać małymi krokami. Teraz chcemy porozmawiać o tym, jak zmienić budżet partycypacyjny, żeby jeszcze bardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców. Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych!

 

W kwietniu i w maju na warsztatach oraz w punktach konsultacyjnych będziemy rozmawiać o tym, jak mogłyby wyglądać poszczególne etapy warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy chętniej angażowali się w wypracowanie pomysłów i podejmowali decyzje o wydatkowaniu środków publicznych wspólnie i bardziej świadomie.

 

Co warto wiedzieć?

 

Obecnie budżet partycypacyjny przeprowadzany jest na podstawie Zarządzenia Nr 1660/2017 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 18 października 2017 r., którego załącznikiem jest Regulamin przeprowadzania budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie na rok 2019

 

Każda edycja budżetu partycypacyjnego podlega ocenie. Na podstawie zebranych uwag i opinii wprowadzaliśmy zmiany w zasadach. Z wynikami ewaluacji możecie zapoznać się tutaj: www.twojbudzet.um.warszawa.pl/poprzednie-edycje

 

Eksperci i teoretycy wskazują podstawowe etapy z których powinien składać się budżet partycypacyjny. Są to:

 • opracowywanie i zgłaszanie pomysłów
 • dyskusje o zgłoszonych propozycjach
 • ocena możliwości realizacji pomysłów
 • wybór propozycji do realizacji

 

Bardziej szczegółowo zostały opisane w publikacji Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce (Wydawca: Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, autorzy: praca zbiorowa pod red. Ewy Stokłuski). Zaprezentowano w niej uniwersalny model procesu budżetu partycypacyjnego, który obowiązuje w większości polskich miast.

 

W  tym roku zaczęła również obowiązywać Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych określająca wymogi, które powinien spełniać budżet partycypacyjny. Przebieg kolejnej edycji powinien być dostosowany do wymagań opisanych w ww. ustawie.

 

Więcej o tym, czym jest budżet partycypacyjny możesz przeczytać na stronie: www.twojbudzet.um.warszawa.pl

 


Pierwszy etap konsultacji trwał do 10 maja 2018 r.

Przeczytaj raport z I etapu! >>>


 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 
 
Przyjdź na warsztaty (do wyboru dwa terminy):
 
 • 21 kwietnia (sobota), godz. 11:00-15:00, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, ul. Nowolipie 25B

 

 • 23 kwietnia (poniedziałek), godz. 18:00-21:00, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56

 

Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w warsztatach. Można zgłosić się mailowo – wysyłając wiadomość na adres twojbudzet@um.warszawa.pl lub telefonicznie – pod numerem (22) 44 33 495. Prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu  oraz preferowanego terminu warsztatów.

 
Porozmawiaj z nami w punkcie konsultacyjnym:
 
 • 19 kwietnia (czwartek), godz. 9:00-17:00, Urząd m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, sala nr 130
 • 25 kwietnia (środa), godz. 17:00-20:00, Centrum Społeczne Paca 40, ul. Paca 40
   
 • 26 kwietnia (czwartek), godz. 15:00-18:00, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, ul. Nowolipie 25B
 • 10 maja (czwartek), godz. 17:00-20:00, Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Grójecka 109, 
 
Masz pytania o te konsultacje? Napisz na: twojbudzet@um.warszawa.pl.
 

Jednostka odpowiedzialna: Centrum Komunikacji Społecznej

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy