nagłówek strony
-A A +A

Plac Małachowskiego. Centrum Miasta. Centrum Wydarzeń?

Czas trwania: 
pon, 18/02/2013 (Cały dzień) - pt, 17/05/2013 (Cały dzień)

Weź udział w konsultacjach społecznych na temat planowanych funkcjonalności placu Małachowskiego. Powiedz nam, co może się na nim dziać!

 

Plac Małachowskiego w Warszawie, wytyczony w 1825 r. położony jest w Śródmieściu – u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej, w pobliżu instytucji świata kultury, biznesu, nauki oraz religii, niedaleko pięknych tras spacerowych – Ogrodu Saskiego czy Krakowskiego Przedmieścia. Jest to miejsce z ogromnym, ale niewykorzystanym potencjałem, które dziś nie zachęca mieszkańców oraz turystów do kulturalnego, aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

 


 

PRZECZYTAJ:

 

RAPORT Z KONSULTACJI 

RAPORT Z BADAŃ  

RAPORT WARSZTATÓW

 

Informacje podsumowujące konsultacje społeczne "Plac Małachowskiego. Centrum Miasta. Centrum Wydarzeń?" oraz wszystkie raporty znajdują się TUTAJ

 


 

                    

 

 

Instytucje sąsiadujące z placem Małachowskiego zawiązały partnerską koalicję w celu wsparcia procesu modernizacji placu Małachowskiego. Reprezentują ją: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy oraz firma HOCHTIEF Development Poland Sp. z o.o., która przywraca blask słynnej kamienicy Hrabiego Raczyńskiego. W załączeniu znajduje się list skierowany przez te instytucje do Burmistrza Dzielnicy Śródmieście.

 

Urząd Dzielnicy Śródmieście, wraz z koalicją instytucji, chce przywrócić temu miejscu funkcje placu miejskiego w jego współczesnej wersji – stworzyć przestrzeń publiczną przyjazną dla mieszkańców i turystów.
Mamy nadzieję, że wyremontowana przestrzeń placu stanie się polem do rozwijania partnerstwa publiczno-prywatnego i inicjatyw lokalnych, stworzy przyjazną przestrzeń wymiany doświadczeń, wrażeń, prezentacji autorskich projektów i wspólnej kreacji.

 

W chwili obecnej przygotowywane są założenia do konkursu architektonicznego na remont pl. Małachowskiego. Nieodłącznym elementem opracowania konkursu będzie przebudowa ulic oraz zmiana organizacji ruchu.

 

Zanim jednak będzie przygotowany projekt remontu placu, chcemy usłyszeć Twoją opinię.

 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

Masz pomysł, jak sprawić, aby plac Małachowskiego tętnił życiem? Napisz do nas!

Przedstaw swoje pomysły i sugestie dotyczące przyszłości placu:

 

  • zabierając głos w dyskusji na FORUM
  • przesyłając je mailem na adres konsultacje@um.warszawa.pl
  • lub pocztą na adres: Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, ul. Nowogrodzka 43, 00-691 Warszawa (z dopiskiem "pl. Małachowskiego”)

 

Chcesz podyskutować z innymi o jego funkcjach?
Zgłoś się na jeden z warsztatów konsultacyjnych!

  • Warsztat I: sobota 2 marca 2013 r., godz. 10.00-14.00 – Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
  • Warsztat II: środa 6 marca 2013 r., godz. 17.30-20.30 – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3

 

 

Zapraszamy też na niedzielny spacer z redaktorem Jerzym S. Majewskim kończący konsultacje! 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

Konsultacje społeczne trwają do 17 marca 2013 r.


Spotkanie podsumowujące konsultacje „Plac Małachowskiego. Centrum Miasta. Centrum Wydarzeń?” + RAPORTY Z KONSULTACJI

 

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące konsultacje na temat planowanych funkcjonalności placu Małachowskiego, które odbędzie się we wtorek 23 kwietnia 2013 r. w godz. 17.30-19.30 w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1 (sala kinowa).

 

Na spotkaniu podsumowującym przedstawimy przebieg i wyniki konsultacji, a Zespół Pracowni Badań Środowiskowych przy Wydziale Psychologii UW zaprezentuje badania dotyczące użytkowania Placu. Przedstawiciele m.st. Warszawy i koalicyjnych instytucji sąsiadujących z placem odniosą się do postulatów zgłoszonych w ramach konsultacji.

 

Konsultacje społeczne trwały od 18 lutego do 17 marca 2013 r. Zgłoszono wiele ciekawych uwag i rekomendacji.

Opinie i postulaty można było zgłaszać w następujących formach: poprzez dyskusję na FORUM, przesyłając je mailem na konsultacje@um.warszawa.pl, pocztą na adres Urzędu Dzielnicy Śródmieście, biorąc udział w jednym z dwóch warsztatów kreatywnych: w sobotę 2 lub w środę 6 marca albo wpisując ja na formularzu rozdawanym w trakcie spaceru z redaktorem Jerzym S. Majewskim w niedzielę 17 marca.

 

Podsumowując, na forum na Warszawskiej Platformie Konsultacji Społecznych swoje uwagi i pomysły zgłosiło dziewięć osób, trzy osoby przekazały je za pomocą poczty e-mail, jedna osoba zgłosiła telefonicznie, do Urzędu Dzielnicy Śródmieście wpłynęło jedno pismo. Na pierwszym, sobotnim warsztacie w Państwowym Muzeum Etnograficznym dziesięciu uczestników wypracowało wspólnie osiem rekomendacji, czyli proponowanych wytycznych do konkursu na koncepcję programową i przestrzenną placu Małachowskiego; natomiast efektem pracy drugiego piętnastoosobowego zespołu było dziewięć rekomendacji. Podczas niedzielnego spaceru po placu Małachowskiego, prowadzonego przez redaktora Jerzego S. Majewskiego, w którym uczestniczyło około 150 osób, zebrano 18 formularzy – krótkich ankiet, na których mieszkańcy odpowiadali na pytania: „Masz pomysł, jak sprawić, aby plac Małachowskiego tętnił życiem? Co koniecznie na nim zachować, a co powinno się zmienić?”.

 

Zgłoszone uwagi i postulaty podzielono tematycznie. W związku z tym powstało siedem bloków: zieleń, mała architektura, parkowanie, organizacja ruchu, wydarzenia, nawierzchnia, inne. Znaczna cześć uwag łączyła kilka tematów jednocześnie. Efektem tego podziału są 103 szczegółowe uwagi. Na spotkaniu 23 kwietnia będzie można przedyskutować wyniki badań, warsztatów oraz efekt konsultacji.

 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z raportami: z konsultacji społecznych, z badań psychologów środowiskowych oraz z warsztatów.

 

Pierwszy z załączonych raportów jest podsumowaniem całego procesu konsultacji, zestawieniem uwag oraz odniesieniem się do niech Zarządu Terenów Publicznych.

Drugi raport jest zbiorem wyników badań przeprowadzonych przez studentów psychologii środowiskowej związanych z Zakładem Badań Środowiskowych na Uniwersytecie Warszawskim. Badania obejmowały: obserwację w terenie (14-18 lutego), przeprowadzenie wywiadów kwestionariuszowych oraz zebranie map ewaluatywnych (3-9 marca), a także dodatkowo studenci moderowali warsztat z uczniami klasy maturalnej XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Raport z warsztatów opisuje cel i przebieg warsztatów kreatywnych, potrzeby i oczekiwania uczestników, zaproponowany program funkcjonowania placu i możliwy scenariusz modernizacji oraz listy wypracowanych wspólnie rekomendacji. W załącznikach można również znaleźć skany indywidulanych map uczestników warsztatów.

 

WYDARZENIE na Facebooku

 

Zapraszamy na niedzielny spacer z Jerzym S. Majewskim!

 

Zapraszamy na niedzielny spacer z Jerzym S. Majewskim w ramach konsultacji społecznych poprzedzających modernizację pl. Małachowskiego!

Czy plac Małachowskiego był miejscem kameralnym, cichym czy raczej centrum wydarzeń i rozrywki? Czy spotykała się tu śmietanka towarzyska przedwojennej Warszawy czy raczej była to przestrzeń, jaką mieszkańcy mijali w drodze do pracy? Jaki był kiedyś? Ciekawe anegdoty i warsawianistyczne smaczki – zapraszamy na spacer z redaktorem Jerzym S. Majewskim.

 

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, które koordynuje proces konsultacyjny poprzedzający modernizację pl. Małachowskiego, zaprasza na niedzielny spacer z redaktorem Jerzym S. Majewskim. Zbiórka w niedzielę, 17 marca., o godz. 12.15 pod budynkiem Zachęty. Po spotkaniu w plenerze spacerowicze przeniosą się do podziemi kościoła św. Trójcy, gdzie red. Majewski przybliży historię placu. Z całą pewnością nie zabraknie barwnych anegdot.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

 

Śródmiejski plac Małachowskiego, wytyczony w 1825 r., położony jest u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej, w pobliżu instytucji świata kultury, biznesu, nauki oraz religii, niedaleko pięknych tras spacerowych – Ogrodu Saskiego czy Krakowskiego Przedmieścia. To miejsce z ogromnym, ale niewykorzystanym potencjałem, które dziś nie zachęca mieszkańców oraz turystów do kulturalnego, aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Instytucje sąsiadujące z placem Małachowskiego zawiązały partnerską koalicję w celu wsparcia procesu modernizacji tego ważnego miejsca. Koalicję reprezentują: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy oraz firma HOCHTIEF Development Poland Sp. z o.o., która przywraca blask słynnej kamienicy hrabiego Raczyńskiego.

 

 

Urząd Dzielnicy Śródmieście wraz z koalicją instytucji chce przywrócić temu miejscu funkcje placu miejskiego w jego współczesnej wersji – stworzyć przestrzeń publiczną przyjazną dla mieszkańców i turystów.

 

Miasto ma nadzieję, że wyremontowana przestrzeń placu stanie się polem do rozwijania partnerstwa publiczno-prywatnego i inicjatyw lokalnych, stworzy przyjazną przestrzeń wymiany doświadczeń, wrażeń, prezentacji autorskich projektów i wspólnej kreacji. Aktualnie przygotowywane są założenia do konkursu architektonicznego na remont pl. Małachowskiego. Nieodłącznym elementem opracowania konkursu będzie przebudowa ulic oraz zmiana organizacji ruchu.