nagłówek strony
-A A +A

Jak chronić trawniki przed rozjeżdżaniem?

Czas trwania: 
czw, 14/06/2018 (Cały dzień) - śr, 31/10/2018 (Cały dzień)

Zamienione w klepiska trawniki, rozjeżdżone parkowe alejki, połamane kwiaty i krzewy – to powszechny widok we wszystkich dzielnicach Warszawy.

 

Coraz więcej z nas dostrzega, że samochody zajmują zbyt wiele przestrzeni. Jednocześnie obawiamy się ograniczeń w ruchu i likwidacji miejsc parkingowych. 

 

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz cooperativa studio, rozpoczął proces badawczo-projektowy "Szanuj Zieleń", który ma na celu opracowanie rozwiązań chroniących miejską zieleń.

 

W gronie mieszkańców, ekspertów i przedstawicieli miasta wspólnie opracowujemy konkretne, praktyczne i gotowe do wdrożenia rozwiązania, zapobiegające niszczeniu zieleni przez kierowców i innych uczestników ruchu.

 

Proces konsultacji składa się z trzech głównych etapów: diagnozy, konceptualizacji i prototypowania. 

 

Etap I – diagnoza, czyli tworzenie bazy wiedzy na temat skali, charakteru oraz sprawdzonych środków zaradczych do przeciwdziałania problemowi (czerwiec)

Etap II – konceptualizacja, czyli wspólne poszukiwanie rozwiązań w trakcie otwartych warsztatów (lipiec)

Etap III – prototypowanie i ocena pomysłów, czyli zbieranie opinii i testowanie poszczególnych propozycji (sierpień-wrzesień)

 


Konsultacje społeczne trwały do 31 października 2018

Przeczytaj podsumowanie projektu >>>


 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

 

Podziel się swoją opinią:

  • Obejrzyj i skomentuj projekty w Internecie – ankieta online będzie dostępna od 27 sierpnia do 9 września
  • Zobacz prototypy rozwiązań w przestrzeni i przekonaj się, czy sprawdzają się w praktyce. Plenerowe punkty konsultacyjne: 23 września – 7 października.

 

Przeprowadzone spotkania otwarte:

  • 14 czerwca 2018 – Marzyciele i Rzemieślnicy, debata otwierająca. Udział wzięli: Michał Olszewski wiceprezydent m.st. Warszawy, Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania, Łucja Krzyżanowska, Członkini Zarządu Fundacji Stocznia.
  • 5 lipca – Marzyciele i Rzemieślnicy – temat warsztatu: jak lepiej chronić zieleń w czasie imprez masowych i w codziennym użytkowaniu dróg.
  • 7 lipca Solatorium, Osiedle Jazdów – temat warsztatu: bariery architektoniczne i zasady współpracy miasta z podwykonawcami (czyli firmami, które na zlecenie miasta wykonują prace porządkowe/pielęgnacyjne).
  • 10 lipca – Stół Powszechny – temat warsztatu: egzekucja przepisów i współpraca mieszkańców ze strażą miejską oraz działania edukacyjne.

Jednostka odpowiedzialna: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy

Załączniki: 
Plik: Raport "Szanuj zieleń", rozmiar pliku: 189.07 KB
Pobierz