Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy od czerwca 2009 roku do kwietnia 2011 roku realizowało projekt „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie” dzięki wsparciu udzielonemu przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Projekt realizowany był przy współpracy z partnerem norweskim, który posiada duże doświadczenie w podejmowaniu decyzji wypracowanych w oparciu o mechanizmy demokracji partycypacyjnej. Norweskie doświadczenia oraz opracowane przez partnera „dobre praktyki” zostały wykorzystane przy wdrażaniu poszczególnych działań.
Warszawa jest miastem o największej liczbie ludności w Polsce, posiada także najwyższy ze wszystkich polskich miast budżet, przeznaczony na inwestycje finansowane ze środków własnych oraz współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Powoduje to znaczne zwiększenia liczby przedsięwzięć związanych z rozwojem usług i infrastruktury podstawowej. Ich realizacja przez miasto wpływa na poprawę warunków życia, jednakże często budzi wątpliwość lub sprzeciw mieszkańców, co może skutkować powstawaniem konfliktów społecznych i w konsekwencji opóźnieniami w realizacji lub wstrzymaniem zaplanowanych działań. Powstawaniu konfliktów społecznych można zapobiec, przeprowadzając na etapie opracowania projektu konsultacje społeczne, pozwalające z jednej strony zaangażować społeczność lokalną we współtworzenie polityki rozwoju miasta, z drugiej wypracować konsensus w zakresie sposobu realizacji danego przedsięwzięcia.
W odniesieniu do sformułowanego problemu stworzono strategię projektu, która obejmowała przeprowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do urzędników samorządowych, poprawiających ich kompetencje w zakresie prowadzenie konsultacji społecznych, przeprowadzenie działań informacyjnych skierowanych do mieszkańców miasta, podnoszących ich wiedzę w zakresie możliwości uczestnictwa w konsultacjach i ich celu oraz stworzenie narzędzia informatycznego, wspomagającego prowadzenie konsultacji z mieszkańcami (Platforma Internetowa Konsultacji Społecznych). Beneficjentami bezpośrednimi projektu byli urzędnicy samorządowi zajmujący się problematyką konsultacji społecznych, natomiast beneficjentami pośrednimi mieszkańcy m.st. Warszawy i okolic.
Cele projektu:
Działania podejmowane w ramach projektu:
Więcej informacji o Norweskim Mechanizmie Finansowym można znaleźć tutaj: www.eog.gov.pl