nagłówek strony
-A A +A

Najczęściej zadawane pytania

 

Czym są konsultacje społeczne?

 

Konsultacje społeczne to dialog Urzędu z mieszkankami i mieszkańcami, który towarzyszy procesowi podejmowania decyzji. Celem konsultacji społecznych może być:
 

  • wspólne wypracowanie rozwiązań
  • poznanie potrzeb mieszkanek i mieszkańców
  • zebranie opinii do przedstawionych propozycji

 

 

Czego dotyczą konsultacje społeczne?

 

Konsultacje społeczne w Warszawie mogą dotyczyć wszystkiego, co jest ważne dla mieszkanek i mieszkańców i co mieści się w zakresie działań samorządu. Często konsultujemy na przykład plany zagospodarowania przestrzennego, nowe inwestycje, remonty parków i skwerów czy ważne dokumenty. Miasto pyta mieszkanki i mieszkańców w konsultacjach społecznych o to, jak zaplanować osiedle, aby żyło się w nim dobrze, jak powinien wyglądać nowy park albo plac zabaw albo w jakim kierunku powinna rozwijać się Warszawa.

 

 

Ile trwają konsultacje społeczne?

 

Twój udział w konsultacjach trwa tyle, ile chcesz. Wysłanie maila lub rozmowa w punkcie konsultacyjnym zajmie Ci tylko kilka minut, udział w spotkaniu godzinę lub więcej. W każdych konsultacjach możesz wybrać sposób zaangażowania, który najbardziej Ci odpowiada. Nie musisz nawet zabierać głosu, możesz po prostu zapoznać się z projektem i posłuchać opinii innych osób.

 

Cały proces konsultacyjny trwa 21 dni lub więcej – na pewno zdążysz wziąć w nim udział!

 

 

Kto może wziąć udział w konsultacjach?

 

W konsultacjach może wziąć udział każdy. Każda opinia wyrażona w konsultacjach jest tak samo ważna. Nie musisz mieszkać na stałe w Warszawie, być w niej zameldowanym. Możesz mieć mniej niż 18 lat. Wystarczy, że dany temat jest dla Ciebie ważny.

 

 

Jak mogę wziąć udział w konsultacjach?

 

Jeśli chcesz opowiedzieć o swoich potrzebach, możesz to zrobić na kilka sposobów np. wysłać e-mail, porozmawiać na spotkaniu czy wpaść na chwilę do punktu konsultacyjnego.

 

Informację o tym, jak możesz wziąć udział w danych konsultacjach, znajdziesz na stronie konsultacji i na plakatach. Z podanych sposobów możesz wybrać najwygodniejszy dla siebie. Nie musisz nawet zabierać głosu, możesz po prostu przyjść na spotkanie i posłuchać.

 

 

Gdzie znajdę informacje o konsultacjach społecznych?

 

Informacje o wszystkich warszawskich konsultacjach znajdziesz na stronie internetowej www.konsultacje.um.warszawa.pl oraz na profilu na Facebooku: Konsultacje Społeczne Warszawa, warto również śledzić stronę swojej dzielnicy.

Informacje o toczących się konsultacjach możesz znaleźć też między innymi w gazetach dzielnicowych, na plakatach rozwieszonych w okolicy, której dotyczy temat konsultacji, i w reklamach w komunikacji miejskiej.

 

 

Czy urząd musi prowadzić konsultacje?

 

Miasto prowadzi dużo konsultacji, bo chce poznać zdanie mieszkańców. Tylko niektóre z tych konsultacji muszą być organizowane, ponieważ wynikają z przepisów prawa. Są to na przykład konsultacje dotyczące zmiany granic dzielnic, powstających miejscowych planów zagospodarowania albo programów dotyczących ochrony środowiska.

 

 

Na co konsultacje mają wpływ?

 

Konsultacje społeczne to głos doradczy, który pomaga uwzględnić potrzeby mieszkańców w danej sprawie. Zgłaszane opinie są różnorodne, dlatego zwykle tylko część z nich może być uwzględniona. Ostateczna decyzja należy do rządzących, którzy podejmując ją kierują się dobrem wspólnym.

 

 

Kiedy organizuje się konsultacje społeczne?

 

Konsultacje odbywają się przez cały rok. Organizuje się je zawsze PRZED podjęciem decyzji w danej sprawie, ale PO zdefiniowaniu problemu – a więc wtedy, gdy już jest pewność, że dany projekt będzie realizowany, a wystarczająco wcześnie, aby móc uwzględnić głosy mieszkańców w podejmowanych decyzjach.

 

 

Czy muszę się zapisywać na konsultacje?

 

Konsultacje społeczne są otwarte, możesz po prostu przyjść na spotkanie lub wysłać swoją opinię. Tylko wyjątkowo zdarza się, że prosimy o zapisanie się na spotkanie.

 

 

Jak mogę poznać efekty konsultacji?

 

Informację o realizacji działań, które były konsultowane, znajdziesz na Facebooku i platformie konsultacji. Warto również śledzić stronę swojej dzielnicy. Pamiętaj: konsultacje często dotyczą dużych projektów inwestycyjnych (np. budowy dróg), dlatego na ich efekty nieraz trzeba poczekać.

 

Po zakończeniu konsultacji, w ciągu 60 dni, na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl umieszczany jest raport, w którym znajdziesz ich podsumowanie, zestawienie opinii i informacje o tym, co będzie się działo po konsultacjach.

 

 

Skąd się dowiem, czy moja opinia została wzięta pod uwagę?

 

Sprawdź raport z konsultacji. Publikujemy go na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl w ciągu 60 dni po zakończeniu konsultacji. Znajduje się tam informacja o tym, które opinie zostały uwzględnione, a które nie i z jakich powodów.

 

 

Jak wygląda spotkanie konsultacyjne?

 

Spotkania konsultacyjne są różne. Czasem są to rozmowy z ekspertkami i ekspertami, innym razem dyskusje w małych grupach. To nie tylko spotkania w pomieszczeniach, ale też spacery czy spotkania w plenerze. Odbywają się we wszystkie dni tygodnia, również w weekendy, w różnych godzinach. Z proponowanych form i terminów możesz wybrać takie, które najbardziej Ci odpowiadają.

 

Spotkania konsultacyjne prowadzi bezstronny moderator lub moderatorka. Jest to osoba, która dba, aby każdy, kto chce, mógł zabrać głos, a dyskusja była prowadzona w przyjazny sposób.

 

 

Kogo mogę spotkać na spotkaniach konsultacyjnych?

 

Różnych ludzi o rozmaitych poglądach i spojrzeniach na miasto. Spotkasz na nich urzędników i ekspertów, swoich sąsiadów, osoby w każdym wieku i w różnych sytuacjach życiowych, ludzi z dziećmi i psami, osoby mówiące w swoim imieniu lub reprezentujące swoje organizacje. Będą tu osoby, które często angażują się w sprawy okolicy i takie, które robią to pierwszy raz. Każdy i każda z nich ma swój własny powód, by przyjść.

Konsultacje są otwarte dla wszystkich. Przyjdź i przekonaj się sam!

 

 

Gdzie odbywają się konsultacje?

 

W przypadku konsultacji na lokalny temat odbywają się one w miejscu, którego dotyczą. Nie musisz wtedy daleko iść, by wziąć w nich udział!

 

Podczas konsultacji opinie możesz zgłaszać on-line lub osobiście, m.in. w punktach konsultacyjnych, które spotkasz w swojej okolicy. Może to być w parku, przez który przechodzisz, przy przystanku, z którego jedziesz do pracy, a nawet przy Twojej ulicy, jeśli tam właśnie planowane są jakieś zmiany.

 

 

Czy powinienem się przygotować do konsultacji?

 

Nie musisz się przygotowywać. Jeśli dyskusja dotyczy Twojego otoczenia, to Ty jesteś znawcą tego tematu. Twoje opinie, potrzeby i doświadczenia się liczą! Możesz też przyjść na spotkanie i tylko się przysłuchiwać.

 

Jeśli chcesz jednak poznać temat, zanim zabierzesz głos, przydatne informacje znajdziesz na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl

 

 

Kto organizuje konsultacje społeczne?

 

Organizują je biura Urzędu Miasta i Urzędy Dzielnic z pomocą Centrum Komunikacji Społecznej. Jednostką prowadzącą dane konsultacje jest zawsze ta, która jest odpowiedzialna za wdrażanie ich wyników. Na przykład konsultacje poszerzenia strefy płatnego parkowania organizuje Zarząd Dróg Miejskich, plan zagospodarowania okolicy – Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, a przebudowę lokalnej uliczki konsultować będzie Urząd Dzielnicy.

 

 

Kto zgłasza tematy konsultacji?

 

Tematy konsultacji najczęściej pochodzą z Urzędu Miasta. Mogą je zgłaszać też organizacje pozarządowe, młodzieżowe rady, rady seniorów, Warszawska Rada Pożytku Publicznego oraz osoby posiadająca czynne prawo wyborcze w wyborach samorządowych w Warszawie. Jeśli wiesz, że Urząd Miasta pracuje nad jakimś tematem i uważasz, że mieszkańcy powinni być w to zaangażowani, możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych:

www.konsultacje.um.warszawa.pl/wnioski-o-konsultacje-spoleczne

 

 

Czy opinia, którą zgłoszę w trakcie konsultacji społecznych, będzie anonimowa?

 

Tak. W raporcie z konsultacji wszystkie opinie są anonimowe. Nawet jeśli na spotkaniu konsultacyjnym przedstawisz się lub wyślesz e-mail z imieniem i nazwiskiem, to w zestawieniu opinii w raporcie nie będzie informacji o tym, jak się nazywasz. Jeśli nie chcesz przedstawiać się na spotkaniu lub podpisywać wiadomości, nie musisz tego robić – Twoja opinia i tak będzie ważna.

 

 

Jakie są podstawy prawne konsultacji społecznych?

 

Wszystkie informacje o umocowaniu prawnym konsultacji społecznych w Warszawie znajdziesz na stronie:

www.konsultacje.um.warszawa.pl/podstawy_prawne

 

 

Masz pytanie na temat konsultacji społecznych, na które nie ma tu odpowiedzi?
Napisz na adres: konsultacje@um.warszawa.pl