nagłówek strony
-A A +A

Gdzie powstaną nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych?

Czas trwania: 
wt, 14/04/2020 (Cały dzień) - ndz, 31/05/2020 (Cały dzień)
Rozpoczynamy konsultacje społeczne projektu "Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na obszarze m.st. Warszawy". Już niedługo w Warszawie rozbudowana zostanie infrastruktura dostosowana do niskoemisyjnych środków transportu. Zgłoś uwagi do planu ich lokalizacji. 
 

Konsultacje trwały od 14 kwietnia do 31 maja 2020 roku


 

Przeczytaj:

 


 

Po co stacje ładowania samochodów elektrycznych?
 
Jednym z najważniejszych zadań Warszawy jest rozwój transportu publicznego, przekonywanie mieszkańców do przesiadania się do pojazdów transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń – tramwajów, metra, szybkiej kolei miejskiej, autobusów elektrycznych, a nawet na rowery publiczne. Kolejnym ważnym krokiem jest promowanie elektromobilności, czyli samochodów elektrycznych i hybrydowych. Dlatego wkrótce w Warszawie powstaną nowe stacje ładowania takich pojazdów. 
 
Napędy alternatywne – np. elektryczne – są jednym z elementów działań przybliżających nas do poprawy jakości powietrza. Inwestycje w elektromobilność przyczyniają się do zmniejszenia zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego oraz szkodliwych tlenków azotu i tlenków siarki. Korzystanie z  pojazdów przyjaznych środowisku wpłynie także na redukcję emisji dwutlenku węgla oraz obniżenie poziomu hałasu. 
 
Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Warszawie powinno działać minimum 1 000 punktów do ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną. Obecnie w stolicy są 54 stacje ze 144 punktami ładowania. Ponadto w tym roku różni inwestorzy wybudują kolejnych 21 stacji z 41 punktami. Oznacza to, że zgodnie z ustawą, do końca tego roku, zainstalowanych powinno zostać przynajmniej 815 kolejnych punktów.
 
W przygotowanym przez Biuro Infrastruktury projekcie stołecznego "Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych" wskazano lokalizacje, w których można uruchomić 1034 punkty ładowania w 517 stacjach. Wszystkie planowane stacje będą standardowo wyposażone w dwa punkty ładowania. W jednym miejscu może zostać zainstalowanych kilka stacji. W ramach konsultacji zbieramy uwagi i opinie dotyczące wskazanych lokalizacji.

 

Przeczytaj projekt planu.
 
 
Zapoznaj się z lokalizacjami stacji ładowania samochodów elektrycznych:
 
 
Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

 

  • telefonicznie – będziemy czekali na uwagi i opinie podczas dyżurów telefonicznych:
    • 28 kwietnia, w godzinach 14.00-18.00 – tel. 22 443 36 19, 22 443 36 24 
    • 14 maja, w godzinach 14.00-18.00 – tel. 22 443 36 19, 22 443 36 24
 

 

  • 20 maja, o godzinie 17.00 podczas spotkania on-line przedstawimy szczegóły planu lokalizacji stacji ładowania oraz opowiemy, według jakich kryteriów zostały wybrane.
    Link do wydarzenia na Facebooku

 

Formy zgłaszania uwag w konsultacjach wynikają z obecnej sytuacji epidemicznej i przy zmianie obecnie obowiązujących ograniczeń mogą ulec zmianie.

 
 
Co się wydarzy po konsultacjach?
 
Po zakończeniu konsultacji opublikujemy raport, w którym wskażemy sposób uwzględnienia przekazanych opinii i uwag. Następnie Biuro Infrastruktury opracuje plan zawierający przynajmniej 815 punktów ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych i przekaże go operatorom systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych do uzgodnienia. W kolejnym kroku plan zostanie przyjęty jako uchwała Rady m.st. Warszawy. Uchwalony plan opublikujemy w internecie i przekażemy operatorom systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych, którzy zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności są zobowiązani do wybudowania stacji ładowania.
 
Jednostka odpowiedzialna: Biuro Infrastruktury