nagłówek strony
-A A +A

Jakie Veturilo po 2020 roku?

Czas trwania: 
czw, 05/09/2019 (Cały dzień) - czw, 10/10/2019 (Cały dzień)

System rowerów miejskich Veturilo na obecnych zasadach będzie działać do końca sezonu w 2020 roku. Zanim przygotujemy założenia i warunki do przetargu na lata 2021-25, chcemy porozmawiać z mieszkańcami Warszawy i osobami korzystającymi z miejskich rowerów o tym, jak ma wyglądać ten system w przyszłości.

 

Ze stacjami czy bez? Jaka ma być taryfa? Jak mają wyglądać rowery? Zależy nam na opiniach dotyczących przede wszystkim: modelu systemu, taryfy, sposobu wypożyczania, rodzajów rowerów, modelu i wyposażenia roweru, wyposażenia stacji, aplikacji mobilnej i terminalu.

 


Konsultacje społeczne trwały od 5 września do 10 października 2019 roku

 

Przeczytaj raport z konsultacji >>>

Sprawdź zestawienie uwag i odpowiedzi >>>

Dowiedz się, jak może wyglądać system Veturilo po 2020 roku >>>


 

 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 
  • porozmawiajmy na spotkaniach
    • ​14 września (sobota), godz. 10.30, Warsztat, pl. Konstytucji 3
    • 1 października (wtorek), godz. 17.00, Centrum Wielokulturowe, Jagiellońska 54

 

  • zaproponuj lokalizacje nowych stacji na >>>interaktywnej mapie<<<. Pod tym linkiem możesz też wypełnić ankietę dotyczącą Veturilo i zapoznać się z analizą dotyczącą wypożyczeń rowerów i najpopularniejszych tras

 

 

  • znajdź nasz mobilny punkt konsultacyjny. Przez cały czas konsultacji będziemy jeździć po ulicach Warszawy na specjalnym rowerze konsultacyjnym. Postaramy się dotrzeć do każdej dzielnicy i porozmawiać o rowerach miejskich. Szukajcie nas przy stacjach Veturilo i uczęszczanych trasach rowerowych.

 

 

Veturilo dziś

Rowery Veturilo jeżdżą po warszawskich ulicach od 2012 roku. Zaczynaliśmy od 55 stacji i 1000 rowerów. Z biegiem czasu system był systematycznie rozbudowywany, a rowery wpisały się w krajobraz miasta i stały się częścią systemu transportowego.

 

Veturilo w obecnym kształcie to rezultat poprzedzonego konsultacjami społecznymi przetargu, na mocy którego rowery będą działać do końca sezonu w 2020 roku. Podpisana w 2017 roku umowa wprowadziła wiele nowości takich jak m.in.: wzbogacenie systemu o rowery elektryczne, dotykowy terminal obsługujący karty płatnicze czy wygodna aplikacja mobilna. 

 

Obecnie Veturilo to blisko 400 stacji i ponad 5500 rowerów. System wyróżnia się na tle swoich odpowiedników zarówno w Polsce jak i w całej Europie – jest największy w kraju i piąty co do wielkości w skali europejskiego kontynentu. W szczytowym okresie system notuje dziesiątki tysięcy wypożyczeń dziennie. Zarejestrowanych jest już ponad 800 tysięcy użytkowników.

 

Według najnowszego badania opinii mieszkańców o mieście, czyli “Barometru Warszawskiego”, zdecydowana większość (67 proc.) z nich pozytywnie ocenia działanie systemu. Sama marka cieszy się dużą rozpoznawalnością – 100 proc. respondentów odpowiedziało, że wie, co to jest Veturilo.

 

Co dalej?

Do końca obecnej umowy zostało jeszcze półtora roku. W celu zapewnienia ciągłości działania systemu już myślimy o jego przyszłości. W związku z tym przygotowujemy „Studium koncepcyjne funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego po 2020 roku”. Zadaniem wykonawcy wybranego przez ZDM jest przeprowadzenie wielokryterialnej analizy, która będzie podstawą do rozpisania przetargu na kolejne lata działalności Veturilo (2021-2025).

 

Analiza odpowie na pytanie co do optymalnego sposobu rozwoju Veturilo w zakresie m.in. liczby i rozlokowania punktów wypożyczeń, taryfy, modelu wypożyczeń (stacje, ich brak albo model pośredni), rodzaju oferowanych rowerów oraz ich szczegółowej specyfikacji technicznej. W tym celu wykonawca sprawdza funkcjonowanie różnych systemów roweru publicznego w Polsce i na świecie oraz analizuje statystyki wypożyczeń Veturilo. Zasadność wprowadzenia konkretnych rozwiązań w Warszawie będzie oceniania pod kątem m.in. kosztu funkcjonowania, awaryjności, lokalizacji, odporności na warunki atmosferyczne czy też akty wandalizmu. Analizę uzupełnią opinie mieszkańców Warszawy i użytkowników rowerów Veturilo.

              

 

 

 


Jednostka odpowiedzialna: Zarząd Dróg Miejskich

Podstawa prawna: uchwała nr LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami m.st. Warszawy

Załączniki: 
Plik: raport_veturilo_3.pdf, rozmiar pliku: 4590.81 KB
Pobierz