Lubisz spędzać czas nad brzegami Wisły w Warszawie?
Chcemy poznać Twoją opinię na temat najlepszego wykorzystania terenów przybrzeżnych do rekreacji i turystyki!
Wisła to wyjątkowa rzeka w sercu wielkiego miasta. Do niedawna nieco zapomniana, dziś dzięki inwestycjom miejskim coraz mocniej przyciąga warszawiaków. Aby brzeg Wisły był jeszcze bardziej przyjazny, planowane są kolejne działania, m.in. utworzenie szlaku edukacyjnego z miejscami obserwacji ptaków oraz zagospodarowanie plaż na Saskiej Kępie i Żoliborzu.
Konsultacje społeczne poświęcone stołecznemu odcinkowi rzeki organizowane są w ramach projektu LIFE+ „WislaWarszawska.pl” - chcemy poznać Wasze oczekiwania wobec działań zapisanych w projekcie i wspólnie zaplanować możliwe do realizacji przedsięwzięcia związane z warszawską Wisłą.
Strona internetowa projektu LIFE+
Zapraszamy na spotkania informacyjne, spacery do punktów widokowych planowanego szlaku edukacyjno-rekreacyjnego, spotkania na plażach miejskich przeznaczonych do zagospodarowania, warsztaty i debaty!
Harmonogram spotkań konsultacyjnych poniżej:
Masz pytania, chcesz podzielić się swoimi pomysłami i uwagami? Napisz do nas: konsultacje@um.warszawa.pl
(ze wszystkich działań informacyjno-konsultacyjnych, które odbyły się w projekcie)
lub RAPORTY CZĄSTKOWE:
RAPORT ze spotkań na temat zagospodarowania plaż miejskich na Saskiej Kępie i Żoliborzu
SPRAWOZDANIE ze spacerów konsultacyjnych po planowanym nad Wisłą szlaku rekreacyjno-edukacyjnym
Zapraszamy na 4 spacery:
Trasa do punktu obserwacyjnego Zawady Międzywale (Wawer)
sobota, 6 lipca 2013
godz. 10.00-12.00
zbiórka: przystanek autobusu nr 146 ROMANTYCZNA (kierunek Falenica)
Trasa do punktów obserwacyjnych Most Gdański i Most Śląsko-Dąbrowski
czwartek, 11 lipca 2013
godz. 17.30-19.30
zbiórka: przystanek tramwajowy na Moście Gdańskim po stronie praskiej
Trasa do punktu obserwacyjnego Czajka-kolektor (Białołęka)
wtorek, 16 lipca 2013
godz. 17.30-19.30
zbiórka: pętla autobusowa Nowodwory (autobusy: E-6, E-8, 101, 126, 186, 314, 509, 516, 518, 741)
Trasa do punktu obserwacyjnego Most Grota-Roweckiego
środa, 24 lipca 2013
godz. 17.30-19.30
zbiórka: przystanek tramwajów nr 18 i 20 ŻERAŃ FSO (pod wiaduktem mostu)
Spacery, poprowadzone przez doświadczonego ornitologa, będą również doskonałą okazją do lepszego poznania terenów nadwiślańskich oraz zamieszkujących je gatunków ptaków.
Unikalne lasy łęgowe i naturalny układ brzegowy powodują, że tereny nadrzeczne w Warszawie stanowią siedlisko wielu ciekawych gatunków ptaków oraz innych zwierząt. Już teraz ornitolodzy i pozostali amatorzy ptasich obserwacji wykorzystują nadwiślańskie tereny do prowadzenia działań przyrodniczych, a w przyszłości, właśnie dzięki konsultacjom, będą one jeszcze bardziej dostępne, m.in. dzięki oznakowaniu i wyposażeniu w lunety kilku punktów najbardziej nadających się do prowadzenia ptasich obserwacji. Pozwoli to na skierowanie ruchu turystycznego w konkretne miejsca, zmniejszając go w miejscach ważnych z punktu widzenia ochrony ptaków i ich siedlisk.
Urządź z nami plaże!
W najbliższy weekend (sobotę i niedzielę 17-18 sierpnia) będziemy rozmawiać o poprawie zagospodarowania dwóch plaż nad Wisłą – na Żoliborzu i na Saskiej Kępie. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.
Powiedz nam o tym, przyjdź:
Żoliborz
plaża na wysokości ul. Czujnej
Saska Kępa
plaża w pobliżu ul. Wał Miedzeszyński, na wysokości ul. Krynicznej
Konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania brzegów Wisły są częścią projektu LIFE+ „WislaWarszawska.pl”, którego celem jest przybliżenie Wisły mieszkańcom Warszawy.
Celem projektu nie jest zmiana charakteru plaż (np. zabudowa), a utrzymanie ich naturalnego charakteru i poprawa komfortu mieszkańców w korzystaniu z nich. W konsultacjach pytamy o to, co należałoby zmienić, aby warszawiacy chętniej pojawiali się na plażach i cieszyli się unikatową naturą w centrum miasta. Obydwie plaże są już wyposażone w podstawową infrastrukturę i służą warszawiakom szukającym wytchnienia i odpoczynku. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy użytkownicy są zadowoleni z istniejącej infrastruktury, zdiagnozować ewentualne braki i znaleźć pomysły na nowe, ciekawe elementy wyposażenia.
Czekamy na opinie i propozycje mieszkańców dotyczące takich kwestii jak:
Zgłoszone pomysły i propozycje zostaną przeanalizowane przez ekspertów pod kątem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, a także możliwości realizacyjnych – skonsultowane z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za zarządzanie brzegami Wisły. Po tej ocenie uwagi zebrane podczas konsultacji zostaną włączone w formie wytycznych do projektów zagospodarowania plaż, które rozpocznie się w przyszłym roku.
Masz pytania, chcesz podzielić się swoimi pomysłami i uwagami? Napisz do nas: konsultacje@um.warszawa.pl
Jednym z działań projektu „LIFE+ WislaWarszawska.pl” jest stworzenie pawilonu edukacyjnego nad Wisłą, dzięki któremu mieszkańcy Warszawy będą mogli rozwijać swoją wiedzę na temat ptaków zamieszkujących brzegi Wisły oraz samej rzeki. Ośrodek ma powstać na prawym brzegu Wisły na terenie dzielnicy Praga Północ (rejon Golędzinowa, w okolicach Mostu Gdańskiego).
Zaplanuj z nami wyposażenie oraz program działania pawilonu!
Zastanówmy się wspólnie m.in. nad następującymi kwestiami:
Przyjdź na spotkanie warsztatowe:
18 września (środa), w godz. 17.30-19.30, w sali edukacyjnej warszawskiego ZOO, ul. Ratuszowa 1/3 (budynek administracji ZOO, na lewo od bramy głównej, nie wchodzimy na teren ogrodu).
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 września 2013 r. na adres konsultacje@um.warszawa.pl.
Możesz też przekazać nam swoje pomysły nt. pawilonu drogą mailową na adres konsultacje@um.warszawa.pl.
Konsultacje w tej sprawie trwają do 30 września 2013 r.
Zgłoszone pomysły i propozycje zostaną przeanalizowane przez ekspertów pod kątem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, a także możliwości realizacyjnych – skonsultowane z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za zarządzanie brzegami Wisły. Po tej ocenie uwagi zebrane podczas konsultacji zostaną włączone w formie wytycznych do projektu budowy pawilonu, która rozpocznie się pod koniec 2014 r.
Jesteś nauczycielem w przedszkolu, w szkole podstawowej lub w gimnazjum?
Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach, które ukierunkowane będą na potrzeby uczniów:
17 września (wtorek), godz. 14.00-17.00
19 września (czwartek), godz. 15.00-18.00
Obydwa warsztaty odbędą się w sali edukacyjnej warszawskiego ZOO, ul. Ratuszowa 1/3 (budynek administracji ZOO, na lewo od bramy głównej, nie wchodzimy na teren ogrodu).
Nauczycieli zainteresowanych udziałem w konsultacjach prosimy o przesłanie zgłoszenia zawierającego imię i nazwisko, dane reprezentowanej szkoły oraz nauczany przedmiot na adres: marta.kaluzynska@gmail.com do 15 września 2013 r. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat udziału w warsztatach.
Aby lepiej chronić warszawskie ptaki siewkowe, w ramach projektu „LIFE+ WislaWarszawska.pl” planowana jest ograniczona wycinka zakrzaczeń i niektórych drzew z obszaru międzywala Wisły. Dzięki usunięciu roślinności nastąpi odsłonięcie piaszczystych powierzchni brzegów i wysp na Wiśle, które mają szansę stać się doskonałymi miejscami lęgu i żerowania dla tych ptaków.
Poznaj odpowiedzi na te pytania oraz dowiedz się więcej nt. planowanej wycinki podczas dwóch spotkań informacyjnych oraz wycieczki terenowej.
Przyjdź na spotkanie informacyjne poświęcone wszystkich wycinkom planowanym w ramach projektu:
Weź udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym wycinek projektowanych na terenie Dzielnicy Wilanów:
Zobacz, podczas wycieczki terenowej, fragment terenu przeznaczony do objęcia wycinką:
Podczas wycieczki odwiedzimy teren warszawskiego Golędzinowa, na którym będzie prowadzona część wycinki oraz inne działanie projektowe polegające na odcięciu znajdującej się tam wyspy piaszczystej od stałego lądu w celu stworzenia ostoi ptaków.
Pytania dotyczące wycinek związanych z projektem LIFE+ można również przesyłać drogą internetową na adres: wislawarszawska.info@gmail.com
Zapraszamy Cię na spotkania konsultacyjne poświęcone ochronie przyrody i bezpieczeństwu nad Wisłą:
Na spotkaniu, wspólnie z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej oraz reprezentantami Urzędu Dzielnicy, planujemy:
Możesz też przekazać nam swoje uwagi dotyczące ochrony przyrody i bezpieczeństwa nad Wisłą drogą mailową na adres: konsultacje@um.warszawa.pl.
Zebrane uwagi zostaną wykorzystane do opracowania Planu Zarządzania Obszarem, czyli dokumentu określającego zasady współpracy instytucji publicznych zarządzających terenami położonymi nad Wisłą na obszarze Warszawy.
Konsultacje społeczne nt. systemu przeciwdziałania zagrożeniom na terenach nadwiślańskich organizowane są we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer oraz Urzędem Dzielnicy Wilanów.
Projekt „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” jest realizowany przez m.st. Warszawa oraz Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, dzięki wsparciu udzielonemu ze środków pochodzących z dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt ten jest odpowiedzią na potrzebę ochrony i wsparcia populacji ptaków siewkowych. Swoim zasięgiem obejmuje 50-kilometrowy fragment obszaru NATURA 2000 „Dolina Środkowej Wisły”, w skład którego wchodzi całe warszawskie międzywale oraz pobliskie rezerwaty przyrody: „Wyspy Świderskie”, „Wyspy Zawadowskie” i „Ławice Kiełpińskie”.
Rozpoczął się on w styczniu 2011 roku. Zakończenie planowane jest w połowie 2014 roku.
Cele projektu to:
Co już zostało zrobione:
Konsultacje społeczne prowadzone są w ramach projektu „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” realizowanego przez m.st. Warszawa oraz Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, dzięki wsparciu udzielonemu ze środków pochodzących z dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jednostka odpowiedzialna: Zarząd Mienia m.st. Warszawy
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym