nagłówek strony
-A A +A

Jaki park przy Domu Kultury Świt? Zobacz koncepcję

Jaki park przy Domu Kultury Świt? Zobacz koncepcję

Publikujemy koncepcję zmian w parku przy Domu Kultury Świt. Powiedz, co o niej myślisz!

 

Projekt dotyczy tylko części parku (między Domem Kultury a placem zabaw). Nowe drzewa i krzewy pojawią się jesienią dzięki projektowi „Zielony park dla rodzin”, wybranemu do realizacji w budżecie partycypacyjnym.

 

Czy zmieniłbyś, zmieniłabyś coś w projekcie? Możesz się wypowiedzieć do 11 maja. W sobotę 21 kwietnia możesz też przyjść na spacer i porozmawiać o zmianach.

 

Informacja o tych konsultacjach >>>

 

Opis dla osób z dysfunkcjami wzroku

 

Koncepcja obejmuje część parku przy Domu Kultury Świt, czyli około 2 000 m2. To teren, który od południa przylega do Domu Kultury, a od wschodu do placu zabaw. Cały park – ogrodzony teren za furtką – ma powierzchnię ponad 8 700m2, wliczając plac zabaw z górką, otoczenie budynku i tzw. boisko.

 

Koncepcja zakłada powstanie tu kameralnego miejsca wypoczynku w cieniu zachowanego drzewostanu, które może być wykorzystywane np. do prowadzenia zajęć plenerowych czy jako widownia do oglądania seansów filmowych letniego kina plenerowego na leżakach lub w hamakach.

 

W centralnej części zostałaby zachowana trawiasta polana, otoczona nasadzeniami z niskich krzewów i roślin okrywowych. Na polanę prowadziłyby cztery przejścia wykonane z płyt betonowych o wymiarach 50x50 cm, układanych luźno pomiędzy roślinami. Nad jednym z nich proponujemy ustawić podpora na pnącza (bramka), która zapraszać ma do wejścia od strony placu zabaw.

 

Jakie rośliny mogłyby tu rosnąć?
Przy ogrodzeniu od strony stacji benzynowej proponujemy posadzić pnącza, które będą izolować i tworzyć zieloną ścianę; latem zakwitną, będą dawać pożytek ptakom i owadom, a jesienią przebarwią się w kolorach złota i czerwieni. Obok istniejącego urządzenia zabawowego służącego do wspinaczki (przeplotni), proponujemy dosadzenie atrakcyjnych krzewów, kęp traw ozdobnych oraz dwóch niskich, rozłożystych drzew o zwisłych koronach, które będą formą żywych szałasów lub domków do zabawy.

 

Gatunki roślin, które planujemy tu posadzić, dostosowane będą do miejscowych warunków, zarówno do miejsc zacienionych, jak i dobrze nasłonecznionych. Kwitnące i przebarwiające się krzewy pokazywać będą sezonową zmienność natury. Proponujemy m.in. magnolię gwiaździstą, morwy o zwisłych pędach, perukowca podolskiego, hortensje bukietowe, śnieguliczki, krzewuszki cudowne, rododendrony, tawuły japońskie, róże okrywowe, tawulce pogięte, trawy ozdobne i ostrokrzew oraz pnącza takie jak clematisy botaniczne, bluszcze, rdesty, winorośl pachnącą i winobluszcze. Ostateczny dobór gatunkowy i odmianowy pomogą wybrać mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych.

 

 

 

Załączniki: 
Plik: Projekt do konsultacji, rozmiar pliku: 373.89 KB
Pobierz
Plik: Opis dla osób z dysfunkcjami wzroku, rozmiar pliku: 31.01 KB
Pobierz