nagłówek strony
-A A +A

Jakie Stare Świdry w przyszłości? Poznaj koncepcję przygotowaną przez projektantów

Jakie Stare Świdry w przyszłości? Poznaj koncepcję przygotowaną przez projektantów

Dawna fabryka domów i składowisko popiołów z Elektrociepłowni Żerań PGNiG „Termika” na obszarze Starych Świdrów może się zmienić.

 

Nad koncepcją zagospodarowania 120 hektarów pracowaliśmy z przedstawicielami miasta, inwestorami i stroną społeczną. Ostateczną koncepcję zaprezentowali autorzy z pracowni A2P2 w środę 26 czerwca w Urzędzie Dzielnicy Białołęka. - Masterplan to propozycja, jak ten teren może zostać zagospodarowany. Pamiętajmy, że ta inwestycja będzie powstawać przez 20, 30 lat. Bo skala jest ogromna, podkreślają projektanci.  

 

W ramach koncepcji mieszkańcy Białołęki zyskają nowe obszary rekreacyjne, sportowe oraz bezpieczne przestrzenie dla dzieci. A to wszystko w otoczeniu zieleni, która zajmie prawie 70 ha. W projekcie znalazło się też miejsce roboczo nazwane Parkiem nad Wisłą, który w sumie zajmie 32 ha.

 

Zagospodarowanie terenu powinno odbywać się etapami, gdzie każdy etap kończy się budową wielofunkcyjnego i samodzielnego funkcjonalnie kwartału. Koncepcja osiedla przewiduje pełen dostęp do infrastruktury społecznej, dostosowanej do bieżących i zmieniających się potrzeb mieszkańców.

 

Autorzy koncepcji kładą nacisk na rozwój transportu zbiorowego, rozbudowę układu ulic do obsługi planowanych inwestycji i sporo zieleni. Nowopowstające osiedle będzie dobrze skomunikowane, ma powstać nowa linia tramwajowa m.in. wzdłuż ul. Myśliborskiej. Projektanci rekomendują reorganizację ruchu przy skrzyżowaniu ulic Myśliborskiej, Obrazkowej i gen. Kuklińskiego. Szczegółowa koncepcja transportowa znajduje się w raporcie. - Unikamy monokultur. Chcemy budować osiedle działające 24 godziny na dobę. Jeśli budować, to porządnie, z pełnym wymiarem usług – podsumowali projektanci.

 

Konsultacje społeczne, w formie warsztatów i spaceru badawczego, przeprowadziliśmy w dniach 29 stycznia – 23 lutego 2019 roku. Na spotkaniach z mieszkańcami towarzyszyła projektantom makieta terenu. Na wnioski mieszkańców i władz dzielnicy, 26 marca zorganizowaliśmy dodatkowe spotkanie z projektantami koncepcji. W środę 26 czerwca zaprezentowano ostateczną koncepcję zagospodarowania.  

 

Więcej o tych konsultacjach znajdziesz na stronie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w zakładce Osiedla Warszawy.

 

Zapoznaj się z koncepcją rozwoju dla tego terenu. Wystarczy kliknąć w ten link.