nagłówek strony
-A A +A

Tak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego. Znamy wyniki konkursu

Tak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego. Znamy wyniki konkursu

„Kopiec Powstania jest pomnikiem zniszczenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności” – piszą autorzy zwycięskiej koncepcji Kopca Powstania Warszawskiego wraz z otoczeniem na Mokotowie. Projekt przewiduje m.in. osiem pawilonów: w jednym z nich będzie można się zapoznać z historią Powstania Warszawskiego, zburzenia i odbudowy Warszawy, w innych znajdą się się siłownia z klubem fitness, klub rowerowy czy sale zabaw dla dzieci. Na szczycie kopca projektanci przewidują dwupoziomową platformę widokową.

 

Konsultacje społeczne odbyły się w maju i czerwcu 2018 roku. Wynikiem tych rozmów był na przykład wniosek, że potrzebna jest ścieżka edukacyjno-historyczna, a także pomysł, by pokazać, z czego zbudowany jest kopiec, poprzez odkrywkę gruzów. Wnioski z konsultacji znalazły się w wytycznych dla projektantów, którzy startowali w konkursie na stworzenie koncepcji tego miejsca.

 

W konkursie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, ogłoszonym w marcu 2019 roku, I Nagroda w wysokości 90 tys. zł powędrowała do pracowni topoScape oraz Archigrest (Magdalena Wnęk, Justyna Dziedziejko, Marcin Maraszek, Maciej Kaufman, Natalia Trochonowicz). Architekci zostali nagrodzeni m.in. za „konsekwentną narrację historyczną nawiązującą do tożsamości miejsca z poszanowaniem zasobów przyrodniczych, szczególną dbałość o oprawę placu przy wejściu na Kopiec Powstania Warszawskiego, dbałość o zarządzanie krajobrazem, rozwiązania realizujące potrzeby społeczne w zakresie rekreacji i wypoczynku oraz zastosowanie form architektonicznych budujących nastrój miejsca”.

 

II Nagrodę (30 tys. zł) odebrała Inicjatywa Projektowa (Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Magdalena Walczak, Szymon Chwazik, współpraca: Michał Madeja).

 

III Nagrodę w wysokości 20 tys. zł przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy wręczyli pracowni 22ARCHITEKCI (Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski, Aleksandra Zubelewicz-Lada).

 

Wyróżnienia I stopnia otrzymały pracownie: NM architekci (Tomasz Marcinkiewicz, Zuzanna Szpocińska), Maciej Siuda Pracownia, a II stopnia – eM4 Pracownia Architektury Brataniec, DOMINO Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj oraz troje architektów: inż. arch. kraj. Jakub Botwina, Elżbieta Myjak-Sokołowska i inż. arch. Stanisław Botwina.

 

14-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta Grzegorza Stiasnego oceniał 13 nadesłanych prac. Oprócz nagród przyznano pięć wyróżnień I i II stopnia.

 

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 12 lipca w Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Natomiast 18 lipca w Domu Kultury Dorożkarnia będzie można wziąć udział w dyskusji pokonkursowej, która odbędzie się o godz. 18:00.

 

Zobacz zwycięskie koncepcje:

I Nagroda: opis, plansze

II Nagroda: opis, plansza 1, plansza 2, plansza 3, plansza 4, plansza 5, plansza 6

III Nagroda: opis, plansza 1, plansza 2, plansza 3, plansza 4, plansza 5, plansza 6

 

Źródło informacji: zzw.waw.pl