Zapraszamy organizacje pozarządowe do zgłaszania uwag i propozycji do całej treści projektu Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy w 2019 roku. Czekamy na Państwa spostrzeżenia dotyczące problemów związanych z używaniem i nadużywaniem alkoholu, które powinny zostać uzupełnione w Programie. Zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane przez zespół roboczy w kontekście wytycznych z dokumentów strategicznych wymienionych w opisie konsultacji, które wyznaczają ramy realizacji i możliwości finansowania.
Proces konsultacji będzie obejmował możliwość zgłoszenia propozycji i uwag na formularzu konsultacyjnym, zgłaszania osobiście propozycji i uwag w Punkcie konsultacyjnym w siedzibie Biura Pomocy i Projektów Społecznych.
Następnie zostanie powołany zespół roboczy zgłoszonych propozycji, który rozpatrzy wszystkie zgłoszone kwestie. W skład zespołu wejdą przedstawiciele organizacji pozarządowych i Urzędu.
Na zakończenie planowane jest przygotowanie raportu z konsultacji społecznych, w którym zawarta będzie informacja o przyjęciu lub odrzuceniu uwag wraz z uzasadnieniem.
Konsultacje trwały do 3 października 2018 roku
Przeczytaj projekt programu >>>
Zapoznaj się z raportem >>>
Program określa lokalną strategię w zakresie profilaktyki uzależnień oraz minimalizacji szkód społecznych wynikających z używania alkoholu.
Podstawą niniejszego dokumentu są zadania własne gminy wynikające z ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dokument zawiera szereg działań, zgodnych zarówno z kierunkami zawartymi w ww. ustawie jak i w innych dokumentach strategicznych na poziomie ogólnopolskim i lokalnym:
Program składa się z diagnozy opisującej problemy związane z używaniem alkoholu, charakterystykę obszarów kumulacji problemów społecznych w Warszawie. W Programie opisano zasoby Miasta w zakresie pomocy osobom uzależnionym, ich rodzinom, dzieciom i młodzieży, zagrożonych wykluczeniem społecznym, również w kontekście Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. Opisana została też koncepcja Lokalnego Systemu Wsparcia.
Ponadto w Programie określono cele i poziomy wsparcia. Cele szczegółowe zostały doprecyzowane w harmonogramie, w którym uporządkowane są zadania i ich realizatorzy oraz wskaźniki.
Ponieważ dzielnice m.st. Warszawy na podstawie Programu opracowują harmonogramy działań lokalnych uwzględniające specyfikę dzielnic, doprecyzowane zostały wymagania wobec tych dokumentów i sposób finansowania poszczególnych celów.
Dalej opisane są zadania i kompetencje Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy i Dzielnicowych Zespołów.
Zamieszczone mapy kumulacji problemów społecznych dla każdej dzielnicy m.st. Warszawy, mają służyć do planowania działań w poszczególnych obszarach dzielnic, które wymagają szczególnego wsparcia. Przy czym zarządy dzielnic mogą doprecyzować obszary zalecanej szczególnej koncentracji działań.
W Programie zostały umieszczone zaktualizowane mapy kumulacji problemów społecznych dla dzielnic m.st. Warszawy.
W Programie umieszczono również standardy:
Wypełniony formularz należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 3 października 2018 roku:
Jednostka odpowiedzialna: Biuro Polityki i Projektów Społecznych