ROZEGRAJ MIASTO 2.0
Wydaliśmy nową edycję gry "Rozegraj miasto" z usprawnioną mechaniką i uwspółcześnionymi realiami życia w mieście. Możesz skorzystać z niej podczas zajęć i warsztatów, by w angażujący sposób pokazać, o co chodzi w konsultacjach społecznych. Gra jest dostępna w wersji do samodzielnego wydruku oraz pudełkowej.
Dlaczego wydaliśmy grę
Gra powstała, żeby zachęcać do aktywnego włączania się w życie publiczne i w sprawy lokalne. Jej scenariusz oparliśmy na realistycznych sytuacjach, bo chcemy pokazać, jak działają konsultacje społeczne. Chcemy przekazać graczom podstawowe informacje o konsultacjach społecznych. Ma ona też zainspirować graczy do uczestnictwa w prawdziwych konsultacjach.
Jaki jest mechanizm gry
Gracze wcielają się w mieszkańców miasta. Jeden zespół reprezentuje lokalne władze. Pozostałe zespoły to mieszkańcy skupieni wokół różnych wizji rozwoju miasta: ekologicznej, biznesowej i rodzinnej. Podstawowym celem graczy jest stworzenie miasta jak najbardziej zbliżonego do swojej wizji. Wizję swojej grupy realizujesz, rozmieszczając na planszy rozmaite obiekty – stojaki rowerowe, kawiarnie, progi zwalniające itp. Decyzje o lokalizacji obiektów podejmują władze miejskie po skonsultowaniu ich z mieszkańcami.
Dla kogo jest ta gra
Gra przeznaczona jest do celów edukacyjnych. Mechanika gry służy poznaniu i przećwiczeniu uczestnictwa w konsultacjach społecznych i nie nadaje się do rozgrywania jej wielokrotnie przez tych samych uczestników. Może być wykorzystywana zarówno przez dorosłych, jak i w ramach zajęć szkolnych.
Dlaczego dwie wersje gry
Wydaliśmy grę w dwóch wersjach:
-
do samodzielnego druku – to wersja idealna, jeśli nie znasz jeszcze tej gry i chcesz sprawdzić, czy będzie pasować do Twoich zajęć lub działań, albo planujesz jednorazową rozgrywkę.
-
pudełkową – w sam raz, kiedy wiesz, że będziesz ją często wykorzystywać. Powinna wytrzymać wiele rozgrywek. W 2021 przekażemy ją warszawskim szkołom i organizacjom, które będą chciały ją wykorzystać do działań edukacyjnych.
Jak dostać grę
Przewiń stronę i pobierz materiały do samodzielnego druku zamieszczone poniżej. Jeśli chcesz otrzymać wydanie pudełkowe, napisz do nas na konsultacje@um.warszawa.pl i opisz, w jaki sposób zamierzasz wykorzystywać grę w swoich działaniach.
Zachęcamy do gry!


Instrukcja drukowania samodzielnego – Rozegraj Miasto
-
Podręcznik – broszura należy wydrukować dwustronnie w poziomie (z odbiciem wzdłuż krótkiej krawędzi), a następnie złożyć zgodnie z kolejność stron i spiąć zszywaczem.
Należy wydrukować w jednej kopii (instrukcje dwustronnie z odbiciem wzdłuż długiej krawędzi). W przypadku plików A5 drukowanych na formacie A4 można obciąć brzegi. Należy sprawdzić, czy właściwie ustawiona jest orientacja strony (pozioma/pionowa).
Należy wydrukować jednostronnie w jednej kopii, a następnie spiąć zszywaczem na górze osobno wskazówki w każdym kolorze (dla wszystkich 4 zespołów) od 1 na wierzchu do 6 na dole.
-
Plansza i żetony:
-
Plik Plansza A2 na A3 lub Plansza A2 na A4 (zależnie od formatu papieru, jaki mamy w drukarce) należy wydrukować, zaznaczając w preferencjach drukowania "faktyczny rozmiar" oraz "plakat". Cała plansza mieści się na 6 kartkach A4 lub 4 kartkach A3. Do takiej planszy należy wydrukować dwustronnie z odbiciem wzdłuż dłuższej krawędzi i wyciąć żetony z pliku Tokeny A4 duże. Zarówno planszę, jak i żetony w miarę możliwości należy wydrukować na grubszym papierze.
-
W przypadku potrzeby wydrukowania planszy w mniejszym formacie, w analogiczny sposób drukujemy pliki Plansza A3 oraz Tokeny A4 małe.
Należy wydrukować w tylu kopiach, ile potrzeba dla uczestników.
Do wypełniania ankiet ocen oraz testu gracz potrzebują długopisów lub flamastrów