nagłówek strony
-A A +A

Nowa wersja gry "Rozegraj miasto" – w pudełku i do samodzielnego druku

ROZEGRAJ MIASTO 2.0
 
Wydaliśmy nową edycję gry "Rozegraj miasto" z usprawnioną mechaniką i uwspółcześnionymi realiami życia w mieście. Możesz skorzystać z niej podczas zajęć i warsztatów, by w angażujący sposób pokazać, o co chodzi w konsultacjach społecznych. Gra jest dostępna w wersji do samodzielnego wydruku oraz pudełkowej. 
 
Dlaczego wydaliśmy grę
 
Gra powstała, żeby zachęcać do aktywnego włączania się w życie publiczne i w sprawy lokalne. Jej scenariusz oparliśmy na realistycznych sytuacjach, bo chcemy pokazać, jak działają konsultacje społeczne. Chcemy przekazać graczom podstawowe informacje o konsultacjach społecznych. Ma ona też zainspirować graczy do uczestnictwa w prawdziwych konsultacjach.
 
Jaki jest mechanizm gry
 
Gracze wcielają się w mieszkańców miasta. Jeden zespół reprezentuje lokalne władze. Pozostałe zespoły to mieszkańcy skupieni wokół różnych wizji rozwoju miasta: ekologicznej, biznesowej i rodzinnej. Podstawowym celem graczy jest stworzenie miasta jak najbardziej zbliżonego do swojej wizji. Wizję swojej grupy realizujesz, rozmieszczając na planszy rozmaite obiekty – stojaki rowerowe, kawiarnie, progi zwalniające itp. Decyzje o lokalizacji obiektów podejmują władze miejskie po skonsultowaniu ich z mieszkańcami. 
 
Dla kogo jest ta gra
 
Gra przeznaczona jest do celów edukacyjnych. Mechanika gry służy poznaniu i przećwiczeniu uczestnictwa w konsultacjach społecznych i nie nadaje się do rozgrywania jej wielokrotnie przez tych samych uczestników. Może być wykorzystywana zarówno przez dorosłych, jak i w ramach zajęć szkolnych. 
 
Dlaczego dwie wersje gry
 
Wydaliśmy grę w dwóch wersjach:
  1. do samodzielnego druku – to wersja idealna, jeśli nie znasz jeszcze tej gry i chcesz sprawdzić, czy będzie pasować do Twoich zajęć lub działań, albo planujesz jednorazową rozgrywkę.
  2. pudełkową – w sam raz, kiedy wiesz, że będziesz ją często wykorzystywać. Powinna wytrzymać wiele rozgrywek. W 2021 przekażemy ją warszawskim szkołom i organizacjom, które będą chciały ją wykorzystać do działań edukacyjnych.

Jak dostać grę

 

Przewiń stronę i pobierz materiały do samodzielnego druku zamieszczone poniżej. Jeśli chcesz otrzymać wydanie pudełkowe, napisz do nas na konsultacje@um.warszawa.pl i opisz, w jaki sposób zamierzasz wykorzystywać grę w swoich działaniach. 

 
Zachęcamy do gry!
 
 

 

Instrukcja drukowania samodzielnego – Rozegraj Miasto

 

  • Podręcznik – broszura należy wydrukować dwustronnie w poziomie (z odbiciem wzdłuż krótkiej krawędzi), a następnie złożyć zgodnie z kolejność stron i spiąć zszywaczem.

 

Należy wydrukować w jednej kopii (instrukcje dwustronnie z odbiciem wzdłuż długiej krawędzi). W przypadku plików A5 drukowanych na formacie A4 można obciąć brzegi. Należy sprawdzić, czy właściwie ustawiona jest orientacja strony (pozioma/pionowa).

 

Należy wydrukować jednostronnie w jednej kopii, a następnie spiąć zszywaczem na górze osobno wskazówki w każdym kolorze (dla wszystkich 4 zespołów) od 1 na wierzchu do 6 na dole.

 

  • Plansza i żetony:
    • Plik Plansza A2 na A3 lub Plansza A2 na A4 (zależnie od formatu papieru, jaki mamy w drukarce) należy wydrukować, zaznaczając w preferencjach drukowania "faktyczny rozmiar" oraz "plakat". Cała plansza mieści się na 6 kartkach A4 lub 4 kartkach A3. Do takiej planszy należy wydrukować dwustronnie z odbiciem wzdłuż dłuższej krawędzi i wyciąć żetony z pliku Tokeny A4 duże. Zarówno planszę, jak i żetony w miarę możliwości należy wydrukować na grubszym papierze.
    • W przypadku potrzeby wydrukowania planszy w mniejszym formacie, w analogiczny sposób drukujemy pliki Plansza A3 oraz Tokeny A4 małe.

 

Należy wydrukować w tylu kopiach, ile potrzeba dla uczestników.

 

  • Materiały niedrukowalne
Do wypełniania ankiet ocen oraz testu gracz potrzebują długopisów lub flamastrów
Pomoc przy rozgrywce, czyli Prezentacja gry Rozegraj Miasto

 

Załączniki: 
Plik: Instrukcje dla graczy, rozmiar pliku: 866.92 KB
Pobierz
Plik: Ocena władz miasta, rozmiar pliku: 67.86 KB
Pobierz
Plik: Ankieta A5, rozmiar pliku: 83.69 KB
Pobierz
Plik: Plansza A2 na A3, rozmiar pliku: 335.79 KB
Pobierz
Plik: Plansza A2 na A4, rozmiar pliku: 592.9 KB
Pobierz
Plik: Plansza A3, rozmiar pliku: 197.62 KB
Pobierz
Plik: Podręcznik – broszura, rozmiar pliku: 1418.49 KB
Pobierz
Plik: Polityka miasta, rozmiar pliku: 1085.97 KB
Pobierz
Plik: Test A4, rozmiar pliku: 103.93 KB
Pobierz
Plik: Tokeny A4 duże, rozmiar pliku: 2081.96 KB
Pobierz
Plik: Tokeny A4 małe, rozmiar pliku: 1941.02 KB
Pobierz
Plik: Wskazówki A5, rozmiar pliku: 320.96 KB
Pobierz