W Parku Powstańców Warszawy na Woli powstaje Izba Pamięci. W tym miejscu pamiętamy o powstańcach i cywilach, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. „Nigdy więcej wojny” to najważniejsze przesłanie Izby Pamięci. Izbę będzie prowadzić Muzeum Warszawy. Wystawy otworzymy w październiku. Chcemy, aby oprócz nich w Izbie znalazło się miejsce na pokazy filmów, spotkania, koncerty oraz lekcje.
Chcemy poznać opinie mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a szczególnie okolic Woli i Bemowa, na temat tego, co jeszcze może dziać się w przestrzeni Izby.
Konsultacje trwały od 1 do 26 czerwca 2022
O co pytamy
Porozmawiajmy o tym:
Propozycje zgłoszone podczas konsultacji pomogą nam dopracować pomysły na działania i aktywności oraz dostosować ofertę Izby do potrzeb i oczekiwań mieszkańców i mieszkanek Warszawy.
Więcej o Izbie
Izba Pamięci powstaje z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest uczestniczka Powstania Wanda Traczyk-Stawska. Projekt architektoniczny, autorstwa pracowni Piotra Bujnowskiego, został wyłoniony w otwartym konkursie. Kamień węgielny wmurowano w lipcu 2021 roku. Prace budowlane nad kompleksem, którymi kieruje Urząd m.st. Warszawy, zakończą się latem tego roku. Opiekę programową nad Izbą Pamięci powierzono Muzeum Warszawy – największej miejskiej instytucji kultury.
Kompleks znajduje się na terenie największego cmentarza wojennego w Polsce – Cmentarza Powstańców Warszawy. Składają się na niego dwa odlane z surowego betonu pawilony połączone Murem Pamięci. Na Murze znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar powstania oraz puste tabliczki symbolizujące ofiary bezimienne. Kontynuowanie mozolnego procesu identyfikacji ofiar, rozpoczętego przez Archiwa Państwowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie częścią misji Izby Pamięci.
W głównym budynku znajdują się dwie przestrzenie: Sala Świadectw i Sala Historii. Sala Historii posłuży przedstawieniu losów Cmentarza Powstańców Warszawy i złożonej historii upamiętniania. Będzie także dostosowana do potrzeb programu edukacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Podziel się swoją opinią
1. na spotkaniu online
2. przy wózku konsultacyjnym
3. podczas spotkań
4. mailowo na konsultacje@poledialogu.org.pl
Chcesz zaprosić znajomych na konsultacje?
Jednostka odpowiedzialna: Muzeum Warszawy
Podstawa prawna: