Chcemy by park Skaryszewski pozostał ogólnodostępny i nie był zamykany. Jednocześnie zależy nam, by uregulować zasady korzystania z niego. Chcemy zadbać o wygodę i zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich osób, które w nim przebywają. Dlatego przygotowaliśmy projekt regulaminu parku. Powiedz, co o nim myślisz.
Regulamin parku Skaryszewskiego to projekt pilotażowy, przed przystąpieniem do opracowania kolejnych regulaminów publicznych terenów zieleni i obiektów związanych z błękitno-zieloną infrastrukturą Warszawy.
Co to za miejsce?
Jest to zabytkowy park krajobrazowy znajdujący się na Pradze Południe. Jest wpisany do rejestru zabytków 13 grudnia 1973. Został założony na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego w latach 1906–1922 przez Franciszka Szaniora. Współcześnie określany jest jako przykład parku miejskiego, który jest ostoją bioróżnorodności w mieście.
Jest to bardzo popularne miejsce wśród mieszkanek i mieszkańców Kamionka, Saskiej Kępy i Grochowa, a także całej Warszawy.
Korzystają z niego zarówno piesi, jak i rowerzyści; młodzież, seniorzy i oczywiście dzieci; osoby, które preferują cichy wypoczynek, ale i tych, którzy wybiorą aktywność fizyczną.
Co znajdzie się w regulaminie?
Regulamin parku będzie aktem prawa miejscowego wprowadzonym uchwałą Rady m.st. Warszawy. Będzie miał formę, która umożliwi egzekwowanie go przez służby porządkowe.
Regulamin ureguluje:
Przeczytaj projekt regulaminu parku Skaryszewskiego, uzasadnienie do uchwały oraz mapę obszaru, który obejmie regulamin.
Czego nie będzie w regulaminie?
Regulamin nie będzie obejmował szczegółowych zasad organizowania wydarzeń na terenie parku. Zasady te określa Zarządzenie nr 6/2022 Dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie organizowania wydarzeń w Parku Skaryszewskim.
Jakie są ograniczenia regulaminu?
W regulaminie nie możemy powtarzać zasad, które wynikają z innych przepisów prawa, a w szczególności:
O co pytamy?
Chcemy zebrać:
Co potem?
Przeanalizujemy wnioski z konsultacji. Sprawdzimy, czy propozycje są zgodne z prawem i nie są uregulowane innymi przepisami prawa. Poinformujemy, które elementy możemy uwzględnić, a które nie i dlaczego. Informacje znajdą się w raporcie z konsultacji, który będzie dostępny na tej stronie.
Podziel się swoją opinią:
Chcesz zaprosić znajomych na konsultacje?
Pobierz i wydrukuj czarno-biały plakat i powieś go w swojej okolicy.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku i zaproś znajomych.
Jednostka odpowiedzialna: Biuro Ochrony Środowiska
Podstawa prawna: