nagłówek strony
-A A +A

Jaki park przy Domu Kultury Świt?

Czas trwania: 
pon, 16/04/2018 (Cały dzień) - pt, 11/05/2018 (Cały dzień)

Park przy Domu Kultury Świt się zmieni. Nowe różnorodne rośliny, głównie drzewa i krzewy, pojawią się tutaj dzięki projektowi „Zielony park dla rodzin”, wybranemu do realizacji w budżecie partycypacyjnym.

 

Projekt dotyczy tylko części parku (między Domem Kultury a placem zabaw). Proponuje miejsca, w których mogą być zasadzone nowe rośliny. Proponuje też gatunki roślin dostosowane do miejscowych warunków. Ostateczny dobór gatunkowy i odmianowy pomogą wybrać mieszkańcy w trakcie konsultacji.

 

Rośliny, które mogłyby tu rosnąć, to m.in. magnolia gwiaździsta, morwy o zwisłych pędach, perukowiec podolski, hortensje bukietowe, śnieguliczki, krzewuszki cudowne, rododendrony, tawuły japońskie, róże okrywowe, tawulce pogięte, trawy ozdobne i ostrokrzew oraz pnącza takie jak clematisy botaniczne, bluszcze, rdesty, winorośl pachnąca i winobluszcze.

 

Powiedz, co o tym sądzisz. Czy zmieniłbyś, zmieniłabyś coś w projekcie?

Nowe drzewa i krzewy pojawią się jesienią.


Konsultacje trwały od 16 kwietnia do 11 maja
Przeczytaj raport >>>


 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

Od 16 kwietnia możesz obejrzeć projekt zmian w parku

  • w holu Domu Kultury Świt
  • na tej stronie (zobacz koncepcję zmian parku i powiedz, co sądzisz o nowych roślinach w parku)

Jaki park przy Domu Kultury Świt? Zobacz koncepcję

Jaki park przy Domu Kultury Świt? Zobacz koncepcję

Publikujemy koncepcję zmian w parku przy Domu Kultury Świt. Powiedz, co o niej myślisz!

 

Projekt dotyczy tylko części parku (między Domem Kultury a placem zabaw). Nowe drzewa i krzewy pojawią się jesienią dzięki projektowi „Zielony park dla rodzin”, wybranemu do realizacji w budżecie partycypacyjnym.

 

Czy zmieniłbyś, zmieniłabyś coś w projekcie? Możesz się wypowiedzieć do 11 maja. W sobotę 21 kwietnia możesz też przyjść na spacer i porozmawiać o zmianach.

 

Informacja o tych konsultacjach >>>

 

Opis dla osób z dysfunkcjami wzroku

Grafika przedstawia schemat części parku przy Domu Kultury Świt widzianego z góry. W nagłówku umieszczono hasło: „Park przy Domu Kultury Świt – Projekt do konsultacji społecznych”. Pod napisem, w prawym górnym rogu znajduje się legenda zwierająca sześć pozycji:

  • „istniejące drzewa liściaste, iglaste i krzewy”, oznaczone trzema symbolami. Ciemnozielony schemat drzewa widzianego z góry – rozgałęzione konary z listkami, odpowiada drzewom liściastym; ciemnozielony okrąg z kreskami skierowanymi do środka okręgu, umieszczonymi na obwodzie – drzewom iglastym; ciemnozielony symbol przypominający chmurę - krzewom
  • „projektowana podpora na pnącza” oznaczona prostokątem w czarno-białą kratkę
  • „projektowane płyty w trawie lub roślinach” oznaczone przez dwa poziome rzędy szarych kwadratów
  • „projektowane i przesadzone młode drzewa” oznaczone przez szary okrąg z krzyżem w środku
  • „projektowane krzewy i rośliny okrywowe” oznaczone odpowiednio przez szare okręgi i szary symbol przypominający chmurę, umieszczone na zielonym tle
  • „ew. regeneracja trawnika” oznaczona przez prostokąt z jasnozielonym obramowaniem, wypełniony jasnozielonymi kropkami na białym tle.

 

Pod legendą znajduje się niewielkie kwadratowe zdjęcie satelitarne, obejmujące Dom Kultury Świt wraz z parkiem i ich najbliższe otoczenie. Na południe od budynku Domu Kultury, czerwonym okręgiem zaznaczono część parku przedstawioną na projekcie.

 

W centralnej części grafiki przedstawiono część parku  podlegającą konsultacjom. Na górze, pośrodku, oznaczono czerwonym prostokątem budynek Domu Kultury Świt. Poniżej przylegającą do niego od południa część parku – ma ona kształt pięciokąta, którego granice oznaczono grubą, czerwoną linią. W centralnej części zaznaczonego fragmentu parku znajduje się wyróżniony obszar odpowiadający kształtem terenowi otoczonemu czerwoną linią, podpisany jako „Trawiasta Polana”. Na jego obrzeżach (z wyjątkiem części północnej) znajduje się oznaczony na zielono trawnik, oraz istniejące już, duże drzewa liściaste i iglaste. Centralna i północna część Trawiastej Polany oznaczona jest kolorem białym z zielonymi kropkami (regeneracja trawnika), znajdują się tam także (już istniejące) małe drzewa liściaste i krzewy. Na Trawiastą Polanę prowadzą 4 „strefy wejścia”, oznaczone szarymi kwadratami (projektowane płyty w trawie lub roślinach) – od północnego zachodu, północnego wschodu, południowego wschodu i południa. Na oznaczenie „strefy wejścia” od południowego wschodu nakłada się czarna kratka, oznaczona dodatkowo napisem „bramka porośnięta pnączami”.

 

Przy granicach zaznaczonego na czerwono terenu oznaczono: od północy – dwa duże istniejące drzewa liściaste, przylegające do budynku Domu Kultury; od wschodu – fragmenty trawnika wraz z projektowanymi krzewami okrywowymi; od południowego wschodu – projektowane i przesadzone młode drzewa, oraz projektowane rośliny okrywowe, a także umieszczony pomiędzy nimi czerwony sześciokąt z napisem „urządzenie zabawowe”; od południa zaś – istniejące drzewa liściaste, dwa projektowane i przesadzone młode drzewa, oraz wąski pas trawnika.

 

Na obrzeżach grafiki znajdują się 4 strzałki odnoszące się do terenów, które otaczają park. Po lewej stronie znajduje się skierowana na zachód strzałka z napisem „tory kolejowe”, w górnej części grafiki, na środku, skierowana na północ strzałka z napisem „furtka wejściowa 1”, w dolnej części po prawej stronie skierowana na wschód strzałka z napisem „furtka wejściowa 2”, oraz umieszczona w prawym dolnym rogu, skierowana na południe strzałka z napisem „stacja benzynowa”.

 

Koncepcja obejmuje część parku przy Domu Kultury Świt, czyli około 2 000 m2. To teren, który od południa przylega do Domu Kultury, a od wschodu do placu zabaw. Cały park – ogrodzony teren za furtką – ma powierzchnię ponad 8 700m2, wliczając plac zabaw z górką, otoczenie budynku i tzw. boisko.

 

Koncepcja zakłada powstanie tu kameralnego miejsca wypoczynku w cieniu zachowanego drzewostanu, które może być wykorzystywane np. do prowadzenia zajęć plenerowych czy jako widownia do oglądania seansów filmowych letniego kina plenerowego na leżakach lub w hamakach.

 

W centralnej części zostałaby zachowana trawiasta polana, otoczona nasadzeniami z niskich krzewów i roślin okrywowych. Na polanę prowadziłyby cztery przejścia wykonane z płyt betonowych o wymiarach 50x50 cm, układanych luźno pomiędzy roślinami. Nad jednym z nich proponujemy ustawić podpora na pnącza (bramka), która zapraszać ma do wejścia od strony placu zabaw.

 

Jakie rośliny mogłyby tu rosnąć?
Przy ogrodzeniu od strony stacji benzynowej proponujemy posadzić pnącza, które będą izolować i tworzyć zieloną ścianę; latem zakwitną, będą dawać pożytek ptakom i owadom, a jesienią przebarwią się w kolorach złota i czerwieni. Obok istniejącego urządzenia zabawowego służącego do wspinaczki (przeplotni), proponujemy dosadzenie atrakcyjnych krzewów, kęp traw ozdobnych oraz dwóch niskich, rozłożystych drzew o zwisłych koronach, które będą formą żywych szałasów lub domków do zabawy.

 

Przyjdź i porozmawiaj o nowych roślinach w parku

  • 21 kwietnia (sobota), godz. 16:00-18:00, wspólny spacer w parku przy Domu Kultury Świt
  • 8 maja (wtorek) od 15:00 do 17:00 i 10 maja (czwartek) od 16:00 do 18:00 w holu Domu Kultury Świt

 

Do 11 maja napisz, co w projekcie Ci się podoba, a co jest Twoim zdaniem do zmiany

 

 


Jednostka odpowiedzialna: Dom Kultury ŚWIT w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r.

                               w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy

Załączniki: 
Plik: Park przy DK Świt - rysunek koncepcji, rozmiar pliku: 373.89 KB
Pobierz
Plik: Park przy DK Świt - opis koncepcji, rozmiar pliku: 64.61 KB
Pobierz
Plik: plakat do pobrania, rozmiar pliku: 899.02 KB
Pobierz
Plik: Raport z konsultacji, rozmiar pliku: 2114.55 KB
Pobierz