nagłówek strony
-A A +A

Jaki plac Defilad?

Czas trwania: 
pon, 30/10/2017 (Cały dzień) - śr, 29/11/2017 (Cały dzień)
 
Na placu Defilad powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa. To sprawi, że plac się zmieni.
 
Poznaj pięć projektów konkursowych na plac w nowej odsłonie.
Powiedz, co o nich myślisz. Twoje uwagi wpłyną na to, jaki w przyszłości będzie ten plac. 
 
  
 

Konsultacje trwały do 29 listopada 2017

 

Poznaj opinie mieszkańców i mieszkanek

wizualizacje skojarzeń z każdą z prac konkursowych >>>

 

 

Jaki plac Defilad? Poznaj opinie mieszkańców o projektach konkursowych. 

Miejsca do siedzenia, zieleń, wygodne poruszanie się po placu, to główne watki, które pojawiały się w wypowiedziach mieszkańców. W czwartek, 7 grudnia, poznaliśmy wyniki konsultacji społecznych dotyczących pięciu projektów serca Warszawy centralnej części placu Defilad.

 

Przypomnijmy, w czerwcu stołeczny ratusz po raz pierwszy zorganizował konkurs architektoniczny w nowej formule, wzbogaconej o dyskusję z udziałem mieszkańców.  Warszawscy architekci, urzędnicy i mieszkańcy zasiadający w jury konkursu wybrali pięć prac. Potem stołeczny ratusz zorganizował konsultacje, aby poznać opinie mieszkańców. 

 

Spotkania z warszawiakami trwały od 6 do 29 listopada. Wystawa prac, dyskusja na ich temat, warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci to część działań warszawskich urzędników. Swoje opinie można było również przesłać online. Przez miesiąc wpłynęło aż 1670 ankiet.

 

- Cieszę się, że warszawiacy tak licznie zaangażowali się w tworzenie wizji placu Centralnego. Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się swoimi opiniami na ten temat – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

 

Mieszkańcy chcą, aby plac był wygodniejszy, dostępny dla wszystkich bez względu na wiek i sprawność. Warszawiacy widzą na tej przestrzeni też dużo zieleni, drzew, fontann. Liczą, że realizacja projektu pozwoli na przyjemniejsze spędzanie czasu. Zwrócili też uwagę na dojazd do Pałacu Kultury i Nauki, teatrów i nowych budynków, które tam powstaną. Ich zdaniem planowany parking podziemny powinien mieć wyjścia jak najbliżej budynków.  

 

Na centralnej części placu Defilad należy pogodzić sprzeczne funkcje. Powinien on spełniać rolę reprezentacyjną, a także dobrze służyć mieszkańcom. Dotychczas zorganizowane wydarzenia masowe, takie jak strefa kibica przy okazji Euro2012 czy finał Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazują, że potrzebna jest duża przestrzeń. Tę potrzebę należy pogodzić jednak z wyposażeniem placu, który sprawi, że będzie on dobrze działał na co dzień. Zebrane opinie warszawiaków będą dla architektów ważnym głosem doradczym.

 

- Kolejnym etapem są negocjacje z pięcioma zespołami. Komisja powołana do wyłonienia projektu placu działająca przy Biurze Architektury, przedstawi zespołom projektowym rekomendacje płynące z opinii sądu konkursowego i konsultacji z mieszkańcami. Zespoły zostaną poproszone o modyfikacje swoich koncepcji, tak by zbliżyć je do wizji wymarzonego placu warszawiaków.  Efektem negocjacji będą oferty, z których zostanie wybrana jedna. Autorów projektu placu poznamy w kwietniu 2018 roku – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

 

Dowiedz się, jak przebiegały konsultacje >>>

 

Raport z konsultacji opublikujemy 12 grudnia. Już teraz publikujemy wizualizacje najczęstszych skojarzeń pozytywnych i negatywnych z każdą z prac.

 


 

PRACA NR 02

 

 

 

 


 

PRACA NR 12

 

 

 


 

PRACA NR 16

 

 

 

 


PRACA NR 23

 

 

 


PRACA NR 38

 

 

raport z konsultacji >>>


 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

 

 • Odwiedź wystawy
  • Wystawa wszystkich projektów nadesłanych na konkurs:
   Sala Kruczkowskiego, Pałac Kultury i Nauki, od 6 do 16 listopada
  • Wystawa pięciu nagrodzonych projektów:
   płyta główna placu Defilad od 6 listopada do 8 grudnia

 

 

 • Zwiedź wystawę z architektem i powiedz, co myślisz o projektach
  • 8 listopada (środa), godz. 18-20:30
  • 12 listopada (niedziela), godz. 12-14:30 (zapraszamy z dziećmi - zaplanowaliśmy dla dzieci kącik zabaw!)
  • 15 listopada (środa), godz. 14-16:30
   Sala Kruczkowskiego, Pałac Kultury i Nauki
   Dowiedz się więcej o zwiedzaniu z architektem >>>

 

 

 

 

 • Przyjdź na warsztat konsultacyjny

 

 

 • Weź udział w giełdzie zwycięskich projektów
  (atrakcje dla dzieci, zwiedzanie wystawy, punkt konsultacyjny)
  25 listopada (sobota), godz. 12-18, Cafe Kulturalna, Pałac Kultury i Nauki
  Dowiedz się więcej o giełdzie projektów >>>

 

 

 • Zgłoś uwagi on-line tu był link do ankiety, aktywnej do 29 listopada 2017 r. 

 

 

 • Poznaj wyniki konsultacji
  7 grudnia (czwartek), godz. 19.00, barStudio, Pałac Kultury i Nauki

 

 

 

  

 

 

 

Chyba wszyscy w Polsce znają Pałac Kultury i Nauki oraz plac Defilad. To jedno z najważniejszych miejsc Warszawy. Ten plac służy różnym celom i różnym grupom ludzi. Wkrótce ta przestrzeń się zmieni. 
 
Nowy plac zajmie fragment placu Defilad między:
 • Pałacem Kultury i Nauki
 • przyszłymi budynkami Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa
 • ulicą Marszałkowską
 • przyszłą południową pierzeją placu.

 

Wymiary placu będą zbliżone do wymiarów warszawskiego placu Konstytucji. Żółte tyczki, które stoją teraz na placu, pokazują wysokość przyszłych budynków i wyznaczają powierzchnię przyszłego placu. 
 
 
Ta zmiana wymaga udziału profesjonalistów i mieszkańców Warszawy. Dlatego Urząd m.st. Warszawy zorganizował konkurs architektoniczny na plac Centralny, czyli przestrzeń między PKiN, ul. Marszałkowską i planowanymi budynkami. „Plac Centralny” nie jest oficjalną nazwą planowanego placu. Wprowadzono ją na wyłącznie na potrzeby konkursu.
 
Jego częścią są konsultacje społeczne, w których możesz wypowiedzieć się na temat zwycięskich projektów placu. Konsultacje społeczne są przeprowadzone na wniosek mieszkańców, złożony do Prezydent m.st. Warszawy w maju 2016
 
 
Jakie było zadanie w konkursie?
Zadaniem uczestników konkursu architektonicznego było zaprojektowanie placu, który będzie służyć różnym celom i grupom ludzi: od kameralnego korzystania przez pojedyncze osoby, pary, niewielkie grupy znajomych i rodziny, po wydarzenia o charakterze masowym i manifestacje. Zobacz wytyczne do konkursu
 
 
Jakie są etapy konkursu? 
6 listopada sąd konkursowy rozstrzygnie konkurs architektoniczny. Przyzna pięciu wybranym projektom nagrody równorzędne. 
Tego samego dnia rozpoczną się konsultacje społeczne nagrodzonych projektów. Potrwają one do 29 listopada. Szczegóły znajdziesz poniżej.
Następnie odbędą się negocjacje z autorami nagrodzonych projektów. Negocjacje zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy w I kwartale 2018.
 

 

 

 

PROJEKT A

 

PROJEKT B

 

PROJEKT C

 

PROJEKT D

 

PROJEKT E

 

 

 


Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r.

                               w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy