Port Żerański to teren o powierzchni 88 ha. Nadal działa tam kruszarnia betonu oraz skład złomu. Dojazd jest trudny, drogi prowizoryczne. Część pirsów portowych ma brzegi naturalne z zielenią. W pobliżu działa duży sklep Auchan.
W sumie jest kilkunastu właścicieli, użytkowników wieczystych terenów (prezentacja z mapą własności >>>). Część z nich ma już różne koncepcje i projekty, które chciałaby realizować. Miasto jest również ważnym właścicielem terenów w porcie.
Miasto przygotowuje się do zmiany Studium uwarunkowań i zagospodarowania terenu, które zdecyduje, jakie będzie przeznaczenie terenów. Już teraz wiadomo, że Port Żerański leży w obszarze zabudowy zwartej. Na terenach takich jak ten mogą powstać drogi, domy, funkcje usługowe i biurowe, szkoły, parki, miejsca rekreacji i wypoczynku. Nie ma tu miejsca na nieużytki, „brudną” i hałaśliwą produkcję, monofunkcje.
Konsultacje trwały do 8 kwietnia 2018
Po zakończeniu I etapu projektu (warsztatów trójstronnych, podczas których o Porcie Żerańskim rozmawiali mieszkańcy, przedstawiciele różnych organizacji, przedstawiciele samorządu i reprezentanci deweloperów, właścicieli gruntów / zobacz wyniki warsztatów: listę ustaleń i rysunki albo cały raport z warsztatów trójstronnych) zapraszamy na prezentację i dyskusję publiczną podsumowujące ten etap. Spotkanie otworzy konsultacje społeczne, w których wszyscy mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć na temat wizji rozwoju tego terenu.
ul. Marszałkowska 77/79, sala konferencyjna na parterze
W ramach konsultacji odbędą się też punkty konsultacyjne:
27 marca (wtorek), w godzinach 16:00-20:00, w Żłobku nr 58, przy ul. Krzyżówki 24
Opinię na temat wniosków z warsztatów będzie można przesłać również mailem na adres: osiedlawarszawy@um.warszawa.pl
Konsultacje podsumujemy w maju 2018 roku.
Dyskusja o Porcie Żerańskim toczy się w ramach pilotażowego projektu „Osiedla Warszawy”. Celem tego projektu jest opracowanie wytycznych dla nowych wielofunkcyjnych osiedli. „Osiedla Warszawy” to różne funkcje, wymieszane ze sobą. Mogą tu być mieszkania tanie i drogie, małe sklepiki i większe, a także nieuciążliwa produkcja (można np. składać komputery, szyć ubrania), szkoły i przedszkola, usługi kultury. Priorytetem jest komunikacja publiczna i szynowa.
Rozmowa o Porcie Żerańskim ma dwa etapy:
Podczas trójstronnych warsztatów o Porcie Żerańskim rozmawiali mieszkańcy, przedstawiciele różnych organizacji, przedstawiciele samorządu i reprezentanci deweloperów, właścicieli gruntów. Spacer po terenie wokół Kanału Żerańskiego, prezentacje, dyskusje oraz prace nad makietami złożyły się na trzy dni intensywnej pracy, od 7 do 9 marca.
Port Żerański - zobacz wyniki warsztatów
CKS, pt., 09/03/2018 - 22:13
Oklaski zakończyły trzydniowe warsztaty dotyczące przyszłości Portu Żerańskiego. – Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Teraz wiemy dużo więcej niż na początku całego procesu – podsumowała Marlena Happach, Architekt Miasta.
Od 7 do 9 marca przedstawiciele miasta, mieszkańców i inwestorów rozmawiali o tym, jak mogłoby wyglądać przyszłe zagospodarowanie Portu Żerańskiego z roboczym modelem jego zagospodarowania.
Wiemy, na co jest zgoda wszystkich uczestników całego procesu – strony społecznej, inwestorów i władz miasta, co zaś budzi kontrowersje czy sprzeciw. Musi więc powstać protokół rozbieżności.
- Proces był emocjonujący, ale otwarty. Mieszkańcy Białołęki mają wielkie oczekiwania, jeśli chodzi o zieleń urządzoną, tereny rekreacyjne i sportowe. Ale szukamy też obszarów rozwoju miasta, tam gdzie jest już zabudowa zwarta i możliwy dojazd komunikacją publiczną, zwłaszcza szynową – jak w Porcie Żerańskim czy na terenach FSO – przypomniała Marlena Happach, Architekt Miasta.
Co było wspólne dla uczestników warsztatów?
W czym nie było zgody wśród uczestników warsztatów?
Bardziej szczegółowe wyniki o wynikach warsztatów pojawią się na naszej stronie do piątku 16 marca (szczegółowe wyniki >>>).
Przeczytaj artykuł na stronie Biura Architektury >>>
Zobacz nagranie ze spotkania (Facebook) >>>
Teraz rozpoczynają się konsultacje. Do 8 kwietnia każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł się wypowiedzieć o przyszłości Portu Żerańskiego. Zobacz, jak możesz wziąć udział w konsultacjach >>>
* „Na miejskich terenach mogłyby powstać mieszkania miejskie realizujące postulaty programu Mieszkania 2030” - aktualizacja z 16 marca. W notatce opublikowanej w piątek 9 marca zaznaczyliśmy, że uczestnicy warsztatów byli zgodni co do tego, że „na miejskich terenach mogą powstać mieszkania miejskie realizujące postulaty programu Mieszkania 2030”. Oznaczało to, że jeżeli w porcie w przyszłości w efekcie zakończonego procesu decyzyjnego miałaby się pojawić zabudowa, to powinna ona obejmować szeroką ofertę mieszkań, w tym mieszkań miejskich. Po publikacji notatki uczestnicy warsztatów zgłosili kilka próśb, by tę kwestię przenieść do części W czym nie było zgody wśród uczestników warsztatów? Nie ma bowiem zgody co do tego, czy w porcie w ogóle dopuszczać zabudowę. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego przychyla się do tych głosów – punkt dotyczący mieszkań miejskich umieszczamy na liście rozbieżności.
Port Żerański - szczegółowe wyniki warsztatów
CKS, pt., 16/03/2018 - 15:56
Od 7 do 9 marca przedstawiciele mieszkańców, inwestorów i miasta rozmawiali o tym, jak mogłoby wyglądać przyszłe zagospodarowanie Portu Żerańskiego. Zobacz rysunki.
Głosy były podzielone, a dyskusje pełne emocji. Ostatniego dnia uczestnicy stanęli nad makietą. Efektem tej pracy jest lista zbieżności i rozbieżności w zakresie możliwych kierunków zagospodarowania portu. Ilustrują je cztery rysunki przedstawiające opcje, nad którymi dyskutowali uczestnicy i uczestniczki warsztatów, które publikujemy poniżej.
Żaden z rysunków nie jest kompletną wizją. Posłużą one do dalszej dyskusji nad przyszłością portu podczas konsultacji społecznych, a następnie podczas prac planistycznych prowadzonych przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Prace, które planujemy, to stworzenie koncepcyjnego projektu zagospodarowania przestrzennego, planu miejscowego, a także ustalenia dla tego obszaru w nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Przedstawione opcje uwzględniają potencjał Portu Żerańskiego i jego walory krajobrazowe. Wszystkie przewidują multifunkcjonalość portu, nowe połączenia transportowe i publiczny dostęp do nabrzeża. Różni je to, w czym uczestnicy warsztatów nie byli ze sobą zgodni.
Warsztaty to głos w dyskusji o Porcie Żerańskim w ramach projektu Osiedla Warszawy. Dyskusja wciąż trwa. Już w najbliższą sobotę, 17 marca, a następnie 22 marca można porozmawiać na ten temat w Urzędzie Dzielnicy, zaś 27 marca – w żłobku na ul. Krzyżówki. Dowiedz się więcej o trwających konsultacjach społecznych >>>
Więcej informacji o projekcie:
www.architektura.um.warszawa.pl/content/projekt-osiedla-warszawy