Pomóż nam w aktualizacji standardów projektowania i wykonania tras rowerowych!

czw, 18/02/2016 (Cały dzień) - czw, 10/03/2016 (Cały dzień)

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych nowych „standardów rowerowych”, które stanowią aktualizację dokumentu przygotowanego i przyjętego kilka lat temu.

„Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w m.st. Warszawie” zostały przyjęte 4 września 2009 r. zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy. Wówczas było to rewolucyjne opracowanie – wprowadziło m.in. obowiązek stosowania nawierzchni asfaltowej, odpowiednich szerokości tras, promieni skrętów, skrajni rowerowej. Uregulowało również zasady prowadzenia ruchu rowerowego w zależności od klasy drogi – dzięki temu na mniej ruchliwych ulicach zamiast wydzielonych dróg dla rowerów pojawiają się pasy i kontrapasy rowerowe lub elementy uspokojenia ruchu.

Od tego czasu w Warszawie powstało 250 km nowych, asfaltowych tras (to już ponad połowa wszystkich), stanęło też kilka tysięcy wygodnych stojaków typu „U” (wcześniej popularne były raczej „wyrwikółka”).

Dziś, po ponad 6 latach od przyjęcia „Standardów”, wymagają one aktualizacji. Część zapisów wraz z rozwojem sieci straciła na aktualności, zaś niektórych regulacji brakuje w „Standardach”. Przede wszystkim jednak konieczne jest dostosowanie dokumentu do znowelizowanych rozporządzeń wykonawczych do Prawa o ruchu drogowym, wprowadzających m.in. zasady wyznaczania śluz rowerowych, sierżantów czy kontraruchu.

Na podstawie umowy z dnia 2 grudnia 2015 r. roku Wykonawca, firma ViaVistula z Krakowa, przygotował projekt nowej wersji Standardów.

Teraz chcemy, aby na temat projektu nowych "Standardów" wypowiedzieli się sami mieszkańcy. Od 18 lutego do 10 marca 2016 r. potrwają konsultacje społeczne projektowanej wersji dokumentu. W ramach konsultacji społecznych zorganizujemy dwa spotkania konsultacyjne. Uwagi będzie można też składać pisemnie – elektronicznie i pocztą tradycyjną.

Zachęcamy do udziału w konsultacjach – "Standardy" będą podstawą rozwoju tras rowerowych na kolejne lata, m.in. przy opracowywaniu projektów realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na rozwój sieci rowerowej w aglomeracji warszawskiej zarezerwowano w ramach tego programu ok. 64 mln euro ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Aktualizacja "Standardów" jest także współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Konsultacje trwały od 18 lutego do 10 marca 2016 r.

Raport z konsultacji zostanie opublikowany do końca grudnia.

zobacz >>> nowe "standardy rowerowe" po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji

Ewentualne uwagi prosimy kierować na adres rowery@um.warszawa.pl do dnia 15 kwietnia 2016 roku (piątek).

Przyjdź na spotkanie konsultacyjne:

• 1 marca 2016 r. (wtorek) w godz. 17:30–19:30,
    Warsztat, pl. Konstytucji 4,

• 8 marca 2016 r. (wtorek) w godz. 17:30–19:30,
    Centrum Społeczne PACA 40, ul. M. Paca 40.

Prześlij swoje uwagi:

• elektronicznie na adres rowery@um.warszawa.pl,
  • pocztą tradycyjną – Wydział Zrównoważonej Mobilności, Zarząd Dróg Miejskich, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa.

Jednostka odpowiedzialna: Zarząd Dróg Miejskich

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r.

w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy

Plik: projekt nowych :Standardów rowerowych", rozmiar pliku: 4146.04 KB