nagłówek strony
-A A +A

Jak poruszać się po metropolii warszawskiej?

Czas trwania: 
czw, 05/05/2022 (Cały dzień) - sob, 04/06/2022 (Cały dzień)
Rozpoczynamy konsultacje społeczne Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla metropolii warszawskiej.
 
Plan mobilności. Dlaczego SUMP? Po co?
 
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. Sustainable Urban Mobility Plans  SUMP) to dokument strategiczny. Ma służyć poprawie mobilności mieszkańców.
 
Pozwoli lepiej: 
 • wykorzystać istniejącą infrastrukturę  w miastach, gminach i powiatach metropolii
 • planować transport
 • koordynować inwestycje
 
Dzięki SUMP łatwiej zaplanujemy przyjazną przestrzeń miejską.
Chcemy zadbać o większą wygodę i bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. Myślimy o wszystkich, o pieszych, rowerzystach i osobach, które korzystają z transportu zbiorowego oraz indywidualnego. Docelowo SUMP powinien przyczynić się do zwiększenia udziału środków transportu, które są przyjazne środowisku. A do takich należą: 
 • transport publiczny
 • rowery
 • komunikacja piesza
 • transport elektryczny
 
Rozwój takich środków transportu pozwoli zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko, klimat i zdrowie ludzi.
 
SUMP może też stanowić warunek ubiegania się o środki z Unii Europejskiej – z funduszy polityki spójności w latach 2021-2027 w zakresie projektów, które dotyczą mobilności miejskiej.
 
 
 
Pilotaż z konsultacjami. Chcemy poznać opinie mieszkańców
 
W 2021 roku w ramach projektu pilotażowego poświęconego przygotowaniu i wdrożeniu SUMP odbyło się dziewięć spotkań i warsztatów z jednostkami samorządu terytorialnego. 
W pierwszym kwartale 2022 roku ankieterzy odwiedzili blisko osiem tysięcy gospodarstw domowych na terenie całej metropolii warszawskiej. Pytali mieszkańców m.in. o aktualne problemy mieszkańców związane z przemieszczaniem się po najbliższej okolicy oraz podróżami do innych miejscowości.  
 
Teraz, zgodnie z wytycznymi UE, przygotowywany dokument będzie konsultowany z mieszkańcami na kilku etapach w 2022 i 2023 roku.
 
W pierwszym etapie konsultacji będziemy rozmawiać o procesie powstawania dokumentu, zbierać opinie na temat wizji i celów strategicznych Planu oraz dyskutować o możliwych scenariuszach rozwoju mobilności na terenie metropolii warszawskiej.
 

Pierwszy etap konsultacji społecznych trwał od 12 maja do 4 czerwca 2022

 

Przeczytaj raport z 1. etapu konsultacji wraz z załącznikami (otwierają się w oddzielnych kartach):

 

2. etap konsultacji społecznych trwa od 22 września do 12 października 2022 >>> Zapraszamy!


 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

 

 • Porozmawiajmy na spotkaniu on-line 12 maja (czwartek) o 17:30
  • na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
  • na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z wizją i fonią. Link do spotkania >>> hasło: mobilnosc (Sprawdź wcześniej, jak działa ZOOM, zrób test na https://zoom.us/test, żeby nic Cię nie zaskoczyło i żeby uczestnictwo w dyskusji przebiegało bez żadnych niespodzianek)

 

 
Pobierz ulotkę >>>
Udostępnij wśród znajomych post na Facebooku >>>
 
Zamówienie jest współfinansowane w ramach projektu pn. "Wsparcie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz budowanie współpracy metropolitalnej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.