Metropolia warszawska. Jak jeździć? Jak się przemieszczać?

czw, 22/09/2022 (Cały dzień) - śr, 12/10/2022 (Cały dzień)

Rozpoczynamy drugi etap konsultacji społecznych dotyczących Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. SUMP – sustainable urban mobility plan), który obejmie cały Obszar Metropolitalny Warszawy.

Co to jest SUMP? Po co powstaje?

SUMP to dokument strategiczny. Plan ma pomóc w stworzeniu na terenie metropolii warunków dla zrównoważonego sposobu przemieszczania się, opartego na transporcie zbiorowym i aktywnej mobilności. Rozwój takich środków transportu pozwoli zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko, klimat i zdrowie ludzi. Chcemy też zadbać o większą wygodę i bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. Myślimy o wszystkich, o pieszych, rowerzystach i osobach, które korzystają z transportu zbiorowego oraz indywidualnego. Dzięki SUMP łatwiej zaplanujemy przyjazną przestrzeń miejską.

Jak wygląda praca nad SUMP?

W 2021 roku w ramach projektu pilotażowego poświęconego przygotowaniu i wdrożeniu SUMP odbyło się dziewięć spotkań i warsztatów z jednostkami samorządu terytorialnego.

W pierwszym kwartale 2022 roku ankieterzy odwiedzili blisko osiem tysięcy gospodarstw domowych na terenie całej metropolii warszawskiej. Pytali mieszkańców m.in. o aktualne problemy mieszkańców związane z przemieszczaniem się po najbliższej okolicy oraz podróżami do innych miejscowości.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się na początku roku 2022 i potrwają do połowy roku 2023. Do tej pory.

• zakończyliśmy pierwszy etap konsultacji podsumowany raportem,
  • przeprowadziliśmy diagnozę stanu mobilności,
  • przygotowaliśmy raport z diagnozy zachowań transportowych,
  • opracowaliśmy założenia do SUMP.

W pierwszym etapie konsultacji rozmawialiśmy o procesie powstawania dokumentu, zbieraliśmy opinie na temat wizji i celów strategicznych Planu oraz dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach rozwoju mobilności na terenie metropolii warszawskiej. Przeczytaj Raport z konsultacji 1. etapu >>>

Teraz rozpoczynamy etap drugi, w którym będziemy pracować warsztatowo na podstawie przygotowanych po pierwszym etapie założeń do Planu. Od 26 września zapraszamy mieszkańców metropolii warszawskiej na otwarte spotkania konsultacyjne. Są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie obowiązują zapisy ani rejestracja.

Konsultacje trwały od 22 września do 12 października 2022

1. Przyjdź na wybranie spotkanie stacjonarne:

• w Legionowie – w poniedziałek 26 września o 10:00 lub o 17:30, Urząd Miasta
  • w Piasecznie – we wtorek 27 września o 10:00 lub 17:30, Biblioteka Publiczna (sala Multicentrum)

• w Warszawie – w środę 28 września
    • o 10:00 w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Aleje Jerozolimskie 44, sala -2.8 (poziom -1)
    • lub o 17:30 w sali konferencyjnej przy Grochowska 262

• w Wołominie – w czwartek 29 września o 10:00 lub 17:30, Urząd Miasta (sala konferencyjna)
  • w Ożarowie Mazowieckim – w piątek 30 września o 10:00 lub 17:30, Dom Kultury Uśmiech (sala widowiskowa)

2. Porozmawiajmy na spotkaniu on-line w poniedziałek 3 października o 10:00 lub 17:30

3. Do 12 października możesz zgłosić swoje uwagi poprzez formularz on-line lub wysłać e-maila na sump-mw@trako.com.pl

Jeśli masz pytania, zadzwoń: 513 574 510

Udostępnij wśród znajomych post na Facebooku >>>

Więcej informacji >>>

Zamówienie jest współfinansowane w ramach projektu pn. „Wsparcie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz budowanie współpracy metropolitalnej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

Podmiot odpowiedzialny: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy

Podmioty realizujące: TRAKO PROJEKTY TRANSPORTOWE Szamborski i Szelukowski Sp. J.

Podstawa prawna: UCHWAŁA NR LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy