Trwają prace nad planem miejscowym dla Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej.
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Więcej informacji o planie.
Więcej informacji o planie
Obszar objęty opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej ma powierzchnię około 38 ha. Położony jest we wschodniej części dzielnicy Pragi-Północ, pomiędzy ulicą Kawęczyńską i biegnącymi na nasypach liniami kolejowymi, oddzielającymi Michałów od dzielnicy Targówek i Dzielnicy Pragi-Południe.
To jeden z ostatnich zwartych obszarów dawnej zabudowy w Warszawie i miejsce szczególne w historii naszego miasta. Zachowała się na nim oryginalna przedwojenna architektura i atmosfera starej Warszawy – zabytkowe stylowe kamienice, dawna fabryka sprężyn „Drucianka” i 100-letni budynek spichlerza dawnego Młyna Michla. To właśnie w zakładach przemysłowych „Drucianki” rodzi się polski ruch robotniczy. W sąsiedztwie obszaru, przy ulicy Kawęczyńskiej znajduje się największy kościół przedwojennej Warszawy – Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego z kompleksem zakonnym, a zaledwie parę kroków dalej zabytkowa zajezdnia tramwajowa. Inne ciekawe miejsce w pobliżu, to zespół szkół przy ulicy Otwockiej 3. Przed wojną były tu cztery szkoły, a po wojnie pierwsza siedziba warszawskiego ratusza.
Podstawowe założenia planu
Plan miejscowy jest sporządzany, żeby:
Ponowne, częściowe wyłożenie do publicznego wglądu miejscowego planu wynika z rozpatrzenia uwag zgłoszonych po jego pierwszym wyłożeniu i konsultacjach społecznych na początku 2022 roku. W związku z wydanymi decyzjami administracyjnymi, do planu zostały wprowadzone korekty dotyczące układu komunikacyjnego oraz parametrów zabudowy i zagospodarowania terenów po dawnych zakładach przemysłowych „Drucianka”.
Ponownemu, częściowemu wyłożeniu do publicznego wglądu podlegają wyłącznie wyróżnione części rysunku i tekstu planu.
Konsultacje społeczne trwają od 6 czerwca do 12 lipca 2022
Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania on-line.
1. Poznaj projekt planu miejscowego dla tej okolicy
Plan miejscowy składa się z dwóch części: tekstu planu (który stanowi treść uchwały rady miasta), oraz rysunku planu (który jest ilustracją do tekstu). Obie te części są nierozerwalnie ze sobą połączone – nie ma sensu czytanie samego tekstu bez patrzenia na rysunek i na odwrót.
Zobacz tekst i rysunek projektu planu (otwierają się w osobnych kartach):
Z tekstem i rysunkiem projektu planu miejscowego możesz zapoznać się też w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM, od poniedziałku do piątku między 8 a 16.
Sprawdź wcześniej, jak działa ZOOM, zrób test na https://zoom.us/test, żeby nic Cię nie zaskoczyło i żeby uczestnictwo w dyskusji przebiegało bez żadnych niespodzianek.
Wzór formularza znajdziesz tu:
Możesz złożyć uwagi tylko do tych części, które są teraz wykładane!
Jeśli chcesz poinformować swoich sąsiadów – wydrukuj czarno-biały plakat i powieś go na klatce
Dołącz do wydarzenia na Facebooku i zaproś znajomych >>>
Uwaga złożona w terminie zostanie rozpatrzona. Nie otrzymasz odpowiedzi, ale w Biuletynie Informacji Publicznej publikowany jest wykaz uwag wraz z informacją o tym, jak zostały rozpatrzone przez prezydenta Warszawy.
Pod tym linkiem możesz sprawdzić jakie, w świetle przepisów RODO, masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie.
Jednostka odpowiedzialna: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego
Podstawa prawna: