Przygotowaliśmy projekt polityki młodzieżowej m.st. Warszawy. W dokumencie określiliśmy priorytety, wartości i postawy, które są kluczowe w pracy z młodzieżą. Będą one wytycznymi dla władz miasta, miejskich instytucji i wszystkich podmiotów współpracujących z młodzieżą lub na jej rzecz.
Teraz chcemy poznać opinie szerszego grona mieszkańców na temat tego, co dotychczas wypracowaliśmy.
Czy wyczerpująco wskazaliśmy wartości polityki młodzieżowej? Jak ich wdrażanie wpłynie na sytuację młodych w Warszawie? Czy właściwie wyznaczyliśmy priorytety działań i potrzeby młodzieży? Porozmawiajmy o tym podczas konsultacji społecznych.
Zapraszamy szczególnie samych zainteresowanych – młodzież w wieku 13-26 lat i osoby dorosłe, które realizują działania dla młodych lub na co dzień współpracują z młodzieżą (w tym rodziców, nauczycielki i nauczycieli, pracowniczki i pracownicy domów kultury, bibliotek i innych).
Konsultacje trwały od 18 sierpnia do 8 października
Zapoznaj się z raportem i załącznikami
O polityce młodzieżowej
Rozpoczęliśmy prace nad polityką młodzieżową po zakończeniu programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”. Jest to kontynuacja idei programu, jednak w formie polityki. Polityka to dokument strategiczny o ogólnym charakterze, nie znajdziemy tu konkretnych projektów czy działań. Znajdziemy natomiast kierunki, w których miasto powinno się rozwijać, by młodzi czuli się tu dobrze.
Prace nad polityką poprzedził proces badawczy, dzięki któremu w tekście dokumentu uwzględniliśmy perspektywę młodych osób, które mieszkają w Warszawie oraz dorosłych, którzy pracują z młodzieżą lub na jej rzecz. Efektem prac są założenia polityki młodzieżowej – priorytety i wartości.
Priorytety i wartości wskazują zagadnienia i postawy, które wyróżniają potrzeby młodych spośród potrzeb wszystkich mieszkańców.
Priorytety
Priorytety wskazują cztery kluczowe obszary, w których musimy podjąć działania, by Warszawa stała się miastem przyjaznym młodym i odpowiadającym na ich potrzeby.
Są to:
1. Bezpieczna przyszłość młodych
2. Warszawa miejscem dla młodych
3. Uczestnictwo młodych w życiu miasta
4. Troska o dorosłych pracujących z młodzieżą i na jej rzecz
Opis priorytetów przeczytasz tutaj lub w projekcie polityki młodzieżowej.
Wartości
Wartości to rodzaj deklaracji miasta. Reprezentują one pożądane postawy w myśleniu o warszawskiej młodzieży i realizacji działań na jej rzecz.
1. Otwartość. Miasto jest otwarte na młodych – ich potrzeby, inicjatywy i świat, w którym żyją.
2. Równość. Każdy jest równy i ważny – niezależnie od wieku.
3. Wiarygodność. Dbamy o wiarygodność i autentyczność w kontaktach z młodzieżą.
4. Elastyczność. Realizując działania z młodzieżą lub na jej rzecz uwzględniamy specyficzny charakter tej grupy.
Do wdrożenia priorytetów i wartości niezbędne będzie utworzenie narzędzi i stopniowa ich realizacja. Ich opracowaniem zajmiemy się po przyjęciu polityki.
Szerzej o procesie badawczym, priorytetach i wartościach polityki młodzieżowej przeczytasz tutaj lub w projekcie polityki młodzieżowej.
Zaplanowaliśmy różnorodne formy – zarówno otwarte dla wszystkich, jak i takie dla konkretnym grup czy podmiotów.
Spotkania i warsztaty
1. Otwarte spotkanie on-line
2. Warsztaty z organizacjami pozarządowymi działającymi z młodzieżą i na jej rzecz
3.Spotkanie z instytucjami miejskimi działającymi z młodzieżą i na jej rzecz
4. Warsztaty z młodzieżowymi radnymi
Spotkania w przestrzeni miasta
Ankieta on-line
Gra miejska
Mejl
Jednostka odpowiedzialna: Centrum Komunikacji Społecznej
Podstawa prawna: uchwała nr LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy.