Projekt „Od diagnozy do strategii – model planowania rozwoju usług publicznych” realizowany był przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy oraz Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia w dzielnicach Warszawy i siedmiu gminach ościennych stolicy. Projekt miał na celu opracowanie i przetestowanie modelowego narzędzia wzmacniającego zdolności samorządu w dziedzinie określania standardów usług publicznych i planowania ich rozwoju – tworzenia strategii. Wiedza samorządów lokalnych o jakości i dostępności świadczonych usług często jest ograniczona. W konsekwencji, środki przeznaczone na świadczenie usług publicznych przez samorząd są wydawane niewystarczająco efektywnie. Celem projektu było pogłębienie i uporządkowanie wiedzy samorządu na temat jakości i dostępności usług publicznych w pięciu kategoriach usług: edukacyjnych, zdrowotnych, kulturalnych, komunalnych i komunikacyjnych.
Ważnym elementem projektu było wzmocnienie udziału mieszkańców – czyli odbiorców usług – w procesie diagnozowania jakości i dostępności usług publicznych oraz określenia standardów i planowania rozwoju tych usług. Punktem wyjścia do włączenia mieszkańców w planowanie rozwoju usług było przygotowanie diagnozy poziomu zaspokojenia potrzeb społecznych i jakości życia mieszkańców Warszawy oraz pozostałych gmin, w tym przeprowadzenie szerokich badań jakościowych i ilościowych. Diagnoza opierała się na zestawie wskaźników określających stopień satysfakcji z jakości usług – wskaźniki te zostały stworzone podczas tematycznych warsztatów przez przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych (ekspertów w danej dziedzinie) tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały dany rodzaj usługi. Mieszkańcy włączani byli w planowanie rozwoju usług publicznych również na kolejnych etapach, podczas tworzenia założeń do strategii oraz w trakcie wypracowywania wstępnych projektów strategii.
Partnerami realizacji projektu były: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA oraz Miasto Kobyłka, Gmina Łomianki, Gmina Michałowice, Gmina Pruszków, Gmina Konstancin Jeziorna, Gmina Lesznowola i Miasto Piaseczno.
Jednym z efektów projektu jest poradnik dla samorządów dotyczący partycypacyjnego diagnozowania potrzeb, recenzowania usług publicznych oraz planowania ich rozwoju. W podręczniku przedstawione i opisane zostały narzędzia przygotowane w ramach projektu. Zapraszamy na stronę www.oddiagnozy.pl
Działania w projekcie
Konferencja „Od diagnozy do strategii – model planowania rozwoju usług publicznych”
KIEDY? 10 grudnia 2014 r.
GDZIE? „Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom innowacji społecznych”
mieszczący się w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy przy ulicy Brackiej 25 w Warszawie