nagłówek strony
-A A +A

JAKIE POLE MOKOTOWSKIE? PIERWSZE W WARSZAWIE WARSZTATY CHARRETTE

JAKIE POLE MOKOTOWSKIE? PIERWSZE W WARSZAWIE WARSZTATY CHARRETTE

Od 14 do 20 kwietnia 2016 roku w Bibliotece Narodowej odbędą się pierwsze w Warszawie warsztaty "charrette" dotyczące przyszłości Pola Mokotowskiego. Zapraszamy – przyjdź i opowiedz, jak wyobrażasz sobie Pole Mokotowskie swoich marzeń. 

 

Warszaty charette są organizowane przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, renomowaną pracownię urbanistyczną MAU oraz firmę Mediatorzy.pl. Jest to trzeci etap procesu konsultacji społecznych – partycypacyjnego opracowania koncepcji zagospodarowania i użytkowania Pola Mokotowskiego.

 


 

Warsztaty charrette już się zakończyły, trwały od 14 do 20 kwietnia 2016 roku

RAPORT "Master Plan Pole Mokotowskie – Koncepcja Rozwoju"

 


Pole Mokotowskie to park o zróżnicowanym charakterze i miejsce bardzo różnorodnych aktywności mieszkańców. Jak powinien wyglądać? Jak najlepiej połączyć na Polu wiele rozmaitych funkcji z największą korzyścią dla jego użytkowników? Celem warsztatów jest uwzględnienie postulatów zgłaszanych i zdiagnozowanych na wcześniejszych etapach i zarekomendowanie rozwiązań organizacyjnych, projektowych lub regulaminowych odpowiadających na potrzeby użytkowników Pola. Wspólnie z mieszkańcami oraz użytkownikami Pola Mokotowskiego zostanie wypracowana całościowa, spójna wizja parku i jasna strategia postępowania przy wprowadzaniu szczegółowych usprawnień w parku.  Warsztaty przeprowadzone będą w nowatorskiej formie "charrette".

 

Warsztaty "charrette" są narzędziem planistycznym i projektowym. Termin "charrette" został przejęty z tradycji francuskich Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod koniec XIX w. określał małe wózki używane przez asystentów do zbierania rysunków na egzaminach. Profesjonalne warsztaty "charrette" pojawiły się w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. i zmieniły podejście planistyczne w tym kraju. Obecnie są również stosowane w Europie. Znajdują zastosowanie przy rewitalizacji terenów poprzemysłowych, przestrzeni publicznych i tkanki historycznej śródmieść, zagospodarowaniu arterii komunikacyjnych, planowaniu nowych dzielnic i poprawie funkcjonowania istniejących wsi, dzielnic, miast lub nawet regionów. Dzisiejsze warsztaty "charrette" cechuje interaktywność, rzeczowość rozwiązań oraz syntetyczność opracowania, oparte na realnych możliwościach wdrażania projektu. Więcej o tym, czym jest warsztat "charrette" >>>.

 

Tematami przewodnimi warsztatów w Bibliotece Narodowej będą:

 

(1)  Zieleń na Polu (piątek 17:30) – Pole jako ekosystem przyrodniczy, bioróżnorodność w parku

(2)  Komunikacja (piątek 19:00) – projektowanie przestrzeni, z których wygodnie korzystać będą piesi, rowerzyści, rolkarze i inni użytkownicy

(3)  Funkcje na Polu (sobota 10:00) – planowanie rozmieszczenia i sposobu realizacji funkcji rekreacyjnej i kulturalnej dla użytkowników o różnych potrzebach i rożnych grup wiekowych, animacje społeczno-kulturalne na Polu, kawiarnia/gastronomia, mała architektura

(4)  Pies na Polu (sobota 12:00) – jak odpowiedzieć na potrzeby właścicieli psów i innych użytkowników parku

(5)  Wydarzenia i imprezy na Polu (sobota 14:00) – wytyczne i zasady dotyczące organizacji imprez na Polu

 

Warsztaty będą obejmowały:

 

  • spacer na Polu [OPIS TRAS
    14 kwietnia (czwartek), godz.10:00-12:00 (część zachodnia),
    godz. 12:00-13:00 (część wschodnia)

 

Zobacz szczegółowy harmonogram >>>

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>>

Prezentacja wprowadzająca do warsztatów charrette >>>

 

Serdecznie zapraszamy zarówno na warsztaty i punkt konsultacyjny, jak i na prezentacje publiczne, gdzie będzie można zobaczyć efekty prac zespołu projektowego.

 

Nie obowiązują zapisy. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny!

Na sobotnie warsztaty zapraszamy z dziećmi, będzie kącik dla maluchów i opieka animatora >>> opis

 

 


Prezentujemy raport "Master Plan Pole Mokotowskie – Koncepcja Rozwoju"
 
Stanowi on syntezę wyników warsztatów charrette, formy partycypacyjnego planowania, które odbyły się od 14 do 20 kwietnia 2016 roku w Bibliotece Narodowej.
 
Warsztaty te zostały zrealizowane na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach III etapu konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania i użytkowania Pola Mokotowskiego, w ścisłej współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy oraz w uzgodnieniu z zespołem roboczym ds. konsultacji społecznych Pola Mokotowskiego.
 
Raport został wykonany pod kierownictwem pracowni projektowej Mycielski Architecture & Urbanism (MAU) we współpracy z ośrodkiem Mediatorzy.pl.
 
Warsztaty charrette trwały 6 dni, a w ich czasie odbywały się różnorodne i skondensowane w czasie formy konsultacji – prezentacje publiczne, prace warsztatowe, punkt konsultacyjny z makietą, wiele spotkań tematycznych, czy kącik warsztatowy dla dzieci. Pozwoliły one na zróżnicowane zaangażowanie mieszkańców, wszechstronne, angażujące i merytoryczne dyskusje. W warsztatach brali udział naukowcy, działacze społeczni, projektanci z różnych specjalizacji, mieszkańcy i użytkownicy parku; osoby w bardzo różnym wieku, na różne sposoby korzystający z Pola Mokotowskiego.

 

W konferencji otwarcia, sesjach warsztatowych i prezentacja wzięło udział w sumie około 330 osób. Ponadto bardzo wiele osób wypowiedziało się w punkcie konsultacyjnym. Zbiór uwag z punktu konsultacyjnego znajduje się w załącznikach w raporcie.

 

Raport jest skonstruowany w taki sposób, że sugestie uczestników konsultacji społecznych dotyczące poszczególnych zagadnień zostały zaprezentowane zarówno w części poświęconej wnioskom z warsztatów, jak i wytycznym krajobrazowych, gdzie zostały skonkretyzowane. Mimo iż oznacza to powtórzenie pewnych partii rekomendacji, daje gwarancję, że Czytelnik koncentrujący się jedynie na fragmentarycznej lekturze raportu zapozna się z pełnym zakresem postulatów mieszkańców.
 
UWAGA: raport zamieszczony na tej stronie jest mocno skompresowany, a i tak waży ponad 30 MB, więc pobranie go może zajmować dużo czasu. W przypadku braku możliwości pobrania pliku, proszę napisać na adres konsultacje@um.warszawa.pl, prześlemy link do zewnętrznego źródła.

 

 

Załączniki: